Do Říma se sjedou až 3 miliony gayů a leseb. Církev provokovat nechtějí

V Římě začíná evropský festival Gay Pride, setkání homosexuálů nejen z celé Evropy. Jeho součástí tradičně bývá pochod, který tentokrát povede téměř pod okny papežovy rezidence. Pochod je bujarým závěrem jinak v podstatě vážného festivalu, který má vyjádřit hrdost homosexuálů. Organizátoři očekávají až 3 miliony účastníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alegorický vůz na bruselském Gay Pride | Foto: Pavel Novák

Na umístění festivalu do Říma se loni v září dohodli zástupci organizace Epoa, která sdružuje organizace homosexuálů v různých zemích Evropy. Itálie se nabídla a návrh vzbudil nadšení. Pak dal svůj souhlas i římský magistrát.

Centrem Gay Pride je náměstí Vittorio Emanuele v sousedství hlavního římského nádraží Termini, v multikulturní čtvrti, kde dnes žije a pracuje snad polovina cizinců a kde se často organizují různé multikulturní akce.

V parčíku uprostřed náměstí byly už před festivalem umístěny stánky s propagačními materiály, knihami i suvenýry. Budou se zde konat také přednášky na témata, která zajímají homosexuály, jako je uznání partnerství nebo manželství, problémy homosexuálních rodin, práva homosexuálů i v zaměstnání, ale také AIDS anebo operace transexuálů.

Festival má kulturní a sportovní program

Organizátoři tvrdí, že do Říma přijede kolem tří miliónů homosexuálů z celého světa. Gay Pride prý považují za příležitost k seznámení s novými lidmi a s řešením problémů, které mají homosexuálové v jiných zemích.

Gay Pride uvádí v rámci programu i spoustu kulturních zážitků, koncerty, filmy, divadlo, burlesque, představení drag queen, Don Giovanni a také sport – turnaje v tenisu a plážovém volejbalu, plavecké závody.

Tradiční pochod je plánován na 11. června, na závěr festivalu. Průvod s desítkami alegorických vozů vyjde od nádraží Termini, sejde ke Koloseu a skončí velkém prostranství Circus Maximus.

Přípravný výbor festivalu zná stanovisko katolické církve k homosexualitě, její odmítání sňatků mezi homosexuály a při přípravě akce se dohodl s magistrátem, že se vyhne provokacím. Všechny akce včetně průvodu se budou konat na levém břehu Tibery, tedy přes řeku od Vatikánu.

Vědunka Lunardi, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme