Do Severní Koreje se vrátili jaderní inspektoři

Jaderní inspektoři dnes přicestovali do Severní Koreje, téměř po pěti letech. Přílet týmu Mezinárodní agentury pro atomovou energii umožnilo ukončení finanční krize, kdy Pchjongjang dostal zpět 25 milionů dolarů blokovaných v Macau. Návrat inspektorů navíc stanoví dohoda uzavřená v rámci šestistranných rozhovorů letos v únoru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jaderný komplex v Jongbjonu | Zdroj: ČTK

Tým vedený vysokým představitelem Olavim Heinonenem bude v KLDR celkem pět dní, dojednat má postup při zapečetění reaktoru v Jongbjonu a zároveň i jeho následnou kontrolu. Není ale jisté, zda Severokorejci už nyní mezinárodní inspektory do svého hlavního nukleárního zařízení vůbec pustí.

Naposledy působili inspektoři z Mezinárodní agentury pro atomovou energii v Severní Koreji na konci roku 2002, poté je režim Kim Čong-ila vyhostil a následně vypověděl i Smlouvu o nešíření jaderných zbraní.

Pchjongjang téměř před čtyřmi měsíci na jednáních v Pekingu přistoupil na dohodu, podle které uzavře hlavní pětimegawattový reaktor v Jongbjonu a za to výměnou dostane 50 tisíc tun topného oleje nebo ekonomickou pomoc v odpovídající hodnotě. Součástí plánu je i návrat jaderných inspektorů.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme