Egypt povede do předčasných voleb vláda bez islamistů, 33 ministrů složilo slib

Egypťané budou mít novou, neislamistickou vlády. 33 ministrů složilo slib do rukou prozatímní hlavy státu Adlího Mansúra. Přesně dva týdny po sesazení prezidenta Muhamada Mursího se tak naplňuje plán armády, podle kterého má během přechodného období zemi spravovat nepolitická úřednická vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prozatímní prezident Egypta Adlí Mansúr | Zdroj: Reuters

Ministerskou přísahu skládá také generál Abdal Fatáh Sísí, který před čtrnácti dny Egypťanům v televizi oznámil, že Muhammad Mursí už prezidentem není. Sísí bude i v nové vládě ministrem obrany a navíc i vicepremiérem.

Všechna vládní křesla obsadili liberálně orientovaní odborníci s dlouholetou praxí ve svých oborech. Žádného ministra nebudou mít v nové vládě islamisté, přestože jim premiér Házim al-Bibláví pozice nabídl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce veřejnosti na novou vládu přiblížil z Egypta Štěpán Macháček

Muslimské bratrstvo odmítá Biblávího kabinet uznat úplně, zatímco druhá nejsilnější islamistická strana Núr ještě s podporou váhá.

Nový kabinet vzbuzuje mezi Egypťany spíše optimistické nálady:

„Ta vláda vypadá skvěle. Všichni ministři mají zkušenosti, slušný profesní životopis, a to je to co země v tuto chvíli potřebuje. V minulé vládě to byli lidé dosazení z poltických důvodů," pochvaluje si pán v obleku v centru Káhiry.

Všichni Egypťané ale nadšení z nové vlády nesdílejí:

„I kdyby to byla nejlepší vláda na světě, nemůžu ji uznat. Já mám svůj hlas, ten jsem vhodil do volební urny a měl by se respektovat. Ale takhle, takhle nemůžu uznávat ani vládu, ani prezidenta," naráží mladý muž s plnovousem na skutečnost, že demokraticky zvoleného Muhameda Mursího sesadila před dvěma týdny armáda.

Štěpán Macháček, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme