EU nenašla shodu v otázce uznání samostatnosti Kosova

Evropská unie rozhodla o vyslání civilní mise do Kosova - nedohodla se ale na tom, jestli uzná nebo neuzná Kosovskou samostatnost. S tím se rozešli představitelé členských zemí po včerejším bruselském summitu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek na summitu EU v Bruselu

Mirek Topolánek na summitu EU v Bruselu | Zdroj: ČTK

Plánovaná evropská mise o počtu 1800 lidí nahradí dosavadní civilní správu OSN. Ta spravuje jihosrbskou odtrženeckou provincii od roku 1999. Státy Unie nebyly ani v tomto rozhodnutí úplně jednotné - proti vystupovaly podle účastníků jednání hlavně Rumunsko, Kypr a Slovensko.

Evropská unie ale potřebovala dát jasný signál, že se s Kosovem musí něco dělat. O tom, jestli uzná nebo neuzná sedmadvacítka kosovskou samostatnost, se mají její představitelé dohodnout po Novém roce.

Evropská unie se také dohodla na vzniku Rady moudrých - takzvané "reflexní skupiny". V jejím čele má stát někdejší španělský premiér Felipe González. Devítičlenná skupina má unii pomoci s formulováním vizí i hrozeb, kterým by za nějakých 20 let unie mohla čelit.

Vít Pohanka, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme