Eurorádio šíří už 6 let nezávislé zpravodajství do Běloruska

Poskytovat nezávislé zpravodajství z Běloruska je v podstatě nemožné. Od dubnového atentátu v minském metru se navíc přístup vlády k mediím ještě zpřísnil. Novináři jsou často zavíráni a vězněni. Jedinou cestou, jak tedy poskytovat seriozní zpravodajství, je vysílat ze zahraničí. Ve Varšavě proto už šest let funguje běloruské Eurorádio, které poslouchá přes 400 tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mikrofon

mikrofon | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Malá nenápadná vilka na okraji Varšavy s číslem 44a. Bez nápisu nebo označení. Málokdo tuší, že právě odtud vysílá jedna z nejvýznamnějších opozičních běloruských rozhlasových stanic - Eurorádio.

„Celou redakci máme v Bělorusku, tedy zpravodaje a reportéry. Je to deset akreditovaných novinářů, kteří pracují na aktuálních věcech. Z Varšavy pak vysíláme a vyrábíme celý program,“ popisuje ředitel Eurorádia Dmitrij Novikov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Zblízka Kateřiny Procházkové

Jeho rádio sídlí v Polsku už od roku 2005, nemá totiž licenci na vysílání z nedemokratického Běloruska.

„V Bělorusku jsme zažili řadu útoků tajných služeb, zabrali nám techniku a archívní materiály. Dodnes nevíme, co se s nimi stalo,“ dodává ředitel.

„Můžeme jít za pár slov o prezidentovi do vězení. Stačí málo. Vím, že nás sledují, mou rodinu, matku, telefonují nám. Já si ale stojím za tím, co říkám. Mnoho lidí zastraší, mě ale ne," věří si jedna z mladých redaktorek Dário Romansova, která kvůli bezpečnosti používá příjmení Dáša Forman. Stejně jako i ostatní moderátoři.

„My nepotřebujeme revolucionáře, ale novináře, kteří umí pracovat. Při vysílání nesmí být ovlivněn tím, že mu v té chvíli někoho blízkého ve vězení mučí. Před mikrofonem musí redaktor zachovat klid a objektivně o dané situaci informovat. Není to ale jednoduché," říká Novikov.

Slova ředitele potvrzuje i moderátorka Hana: „Je to obtížná, emotivně náročná práce. Musíme totiž často informovat o nepříjemných věcech a je pak těžké mluvit klidně, vyrovnaně."

Pomáhají i Češi

Eurorádio vysílá především pro patnácti- až pětatřicetileté posluchače, zaměřuje se proto na současnou hudbu a zábavné pořady. Nejdůležitější je ale, že přináší nezávislé zpravodajství.

„Přístup k informacím je v Bělorusku omezený. Zprávy o ekonomice nebo třeba zdravotnictví dostávají media upravená od úředníků, kteří pracují pro vládu,“ vysvětluje ředitel.

Kromě politiky vysílá rádio i zakázanou muziku, kterou produkuje jeden z hudebních redaktorů stanice Slava Koran.

Přístup k informacím v Bělorusku kontroluje režim prezidenta Lukašenka | Foto: ČTK

„V Bělorusku oficiálně rocková hudba neexistuje. My ji ale hrajeme, protože tady nám ji nikdo nezakazuje," říká.

Aby mohlo běloruské rádio fungovat, pomáhá mu nepřímo i každý z Čechů, jak potvrzuje manažer stanice: „Máme stále dárce, a patří mezi ně i Česká republika. Podporuje nás už několik let."

Z Varšavy bude Eurorádio vysílat tak dlouho, dokud bude Bělorusům vládnout prezident Alexander Lukašenko.

„S vládou spolupracovat nikdy nebudeme. Je to pro nás neakceptovatelné. Teď máme akreditaci, a tak pracujeme. Zhorší-li se ale situace, pak budeme muset opět vysílat v ilegalitě," uzavírá ředitel rádia Dmitrij Novikov.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme