Evropané si připomínají Evropský den tísňové linky 112

Když vytočíte číslo 112 kdekoli v zemích Evropské unie, dovoláte se na tamní centrálu záchranného systému. Je to Evropská linka tísňového volání a právě dnešek s datem složeným také ze dvou jedniček a jedné dvojky je jejím celoevropským dnem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tričko s číslem tíňové linky 112 | Foto: HZS ČR

Jak v Ranním Radiožurnálu připomněl bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák, na vytvoření společné tísňové linky se evropské státy dohodly už před 20 lety. Přesto se ještě Evropanům úplně do krve nedostala. Proto je třeba si ta jednoduchá čísla stále připomínat. Budou to dnes dělat i tam, odkud rozhodnutí o zřízení celoevropské linky tísňového volání vzešlo - tedy v Bruselu.

Po vytočení čísla 112 v Belgii se ozvou hasiči, kteří buď sami zařizují výjezd k nějaké nemilé události, nebo volajícího spojí s policií, nebo zdravotníky. I v Belgii, kde sídlí většina unijních institucí, ale podle něj ví o univerzálnosti čísla 112 jen přibližně polovina lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tísňová linka 112 má dnes svůj evropský den. Podrobnosti od bruselského zpravodaje ČRo Pavla Nováka.

„Česko je na tom výrazně lépe – stodvanáctku zná 60 procent obyvatel. Zato pro Italy, Řeky a Brity je to věc celkem neznámá. V průměru ví o možnosti použít tuto linku tísňového volání kdekoli v Unii jen čtvrtina Evropanů. Proto dnes bude s propagací linky 112 pomáhat i nejznámější z Belgičanů a nebude to Kim Klijstersová,“ uvedl zpravodaj.

Na ‚stodvanáctku‘ v těchto dnech narazíte téměř všude

Do červeného kostýmu s čísly 112 na hrudi se dnes podle něj oblékne Manneken Pis – tedy čůrající chlapeček. Novákovi to řekl Jerome Paris z Evropské nadace jednotné tísňové linky. „Na šortkách bude mít bruselská soška navíc loga zdejších hasičů, záchranné služby a policie,“ popsal zpravodaj.

Dodal, že kdokoli se u této oblíbené atrakce Bruselu zastaví i během následujícího víkendu, bude mít číslo 112 na očích a asi i na památečních fotografiích. Lidé z nadace evropské stodvanáctky vyrazí s informačními materiály i do škol a letákům a samolepkám neujdou ani cestující na bruselském letišti Zaventem.

„A protože opakování je matka moudrosti, budou odpoledne aktivisté z nadace linky 112 tvořit na hlavním náměstí Grand Place lidský řetěz, který na prostranství před radnicí vytvoří číslice 1,1,2. Řekl mi to Jerome Paris. Do řetězu se může zapojit kterýkoli kolemjdoucí. Já tam asi vyrazím už hned po poledni. Chci ještě chytit nějaké dobré místo v té první jedničce,“ uvedl v Ranním Radiožurnálu bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák.

Pavel Novák, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme