Větší vliv v Bruselu. Významných postů v Evropské komisi se ujaly dvě Češky, Jourová má novou agendu

Na dvě vysoká místa v Evropské komisi nově zasednou Češky Irena Moozová a Lenka Filípková. Informoval o tom na platformě X (dříve twitteru) Štěpán Černý, šéf sekce pro evropské záležitosti při Úřadu vlády. Podle české velvyslankyně při Evropské unii Edity Hrdé je to pro Česko skvělá zpráva, která přišla krátce po nedávném českém unijním předsednictví ve druhé polovině loňského roku. Úspěch obou Češek ocenil i premiér Petr Fiala.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise

Povýšení obou Češek ve středu dopoledne schválil sbor eurokomisařů a komisařek, informovala média (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Česko slaví další úspěch v Evropské unii. Irena Moozová bude zástupkyní generálního ředitele na Generálním ředitelství pro spravedlnost a spotřebitele (DG JUST),“ uvedl Černý. Moozová se tak podle něj stane nejvýše postavenou českou úřednicí v komisi.

„Ředitelkou v Generálním ředitelství pro rozpočet (DG BUDG) se také nově stane Lenka Filípková. Na tomto generálním ředitelství dosud vedla oddělení koordinace ročních rozpočtů,“ dodal Černý.

„Za svou práci si tento úspěch zaslouží,“ uvedla velvyslankyně Hrdá o obou ženách.

„Jsou to dvě dámy, jmenovala bych především Irenu Moozovou, která se dostala na místo zástupkyně generální ředitelky na ředitelství pro justici. Je to velký úspěch pro Česko a hlavně pro Irenu, která dlouhodobě prokazuje, že má na vysoký post v evropských institucích,“ řekla česká eurokomisařka Věra Jourová.

„Druhá kolegyně dostala místo ředitelky na direktorátu pro rozpočet, což je také klíčové místo,“ dodala.

Kariérní postup obou žen ocenil i premiér Fiala. „Oběma gratuluji. Snažíme se o zlepšení postavení českých občanů v institucích EU, jsem rád, že to má výsledky,“ napsal na sociální síti X.

Jak uvedl server Aktuálně.cz a Hospodářské noviny, povýšení obou Češek ve středu dopoledne schválil sbor eurokomisařů a komisařek. Filípková působí od roku 2007 na generálním ředitelství pro rozpočet EU v Evropské komisi, tedy jakési unijní obdobě ministerstva financí. Tam se nově stane ředitelkou.

Ještě výš míří bývalá zaměstnankyně ministerstva zahraničí v Praze Moozová. Ta se nově stane „dvojkou“ na generálním ředitelství pro spravedlnost a spotřebitele v Evropské komisi, tedy zástupkyní šéfky celého „ministerstva“ spravedlnosti, napsal server Aktuálně.cz a HN. Také Moozová v tomto oddělení už působí.

Jourová blíž Leyenové

Určitá profesní změna se týká i eurokomisařky Věry Jourové. Nově bude mít na starosti velkou část portfolia po evropské komisařce pro hospodářskou soutěž a výkonné místopředsedkyni Evropské komise Margrethe Vestagerové. Ta totiž oznámila, že chce kandidovat na funkci prezidentky Evropské investiční banky (EIB) a bere si neplacené volno.

Hašek jako eurokomisař? ‚Kdo bude rozhodovat, měl by se rozhlédnout šířeji,‘ míní končící Jourová

Číst článek

Eurokomisařka rovněž povýšila v hierarchii Evropské komise, což v praxi znamená, že u jednacího stolu sedí blíže šéfce komise Ursule von der Leyenové.

„Přebírám obrovskou část portfolia Margrethe Vestagerové, to znamená, že budu koordinovat všechny záležitosti týkající se digitální transformace, bude potřeba dotáhnout nařízení o umělé inteligenci, hodně se budu zabývat i řekněme propagací evropského řešení digitálního světa,“ řekla českým novinářům Věra Jourová.

Bude mít mimo jiné na starosti jednání s Čínou a se Spojenými státy, Evropskou unii bude zastupovat i na jednáních G7. Zároveň ale podle ní půjde i o regulaci, která omezí rizika, která tyto technologie skýtají.

Ze získání nového portfolia má Věra Jourová podle svých slov smíšené pocity. Jak uvedla, Margrethe Vestagerová jí bude chybět, protože byly nejen kolegyně, ale i přítelkyně. „Zároveň ale rosteme svými úkoly, takže jsem připravena se toho zhostit,“ dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme