Evropská unie prozatím odložila zavedení nových sankcí proti Rusku

Země Evropské unie odložily zavedení nových sankcí proti Rusku. Českému rozhlasu to řekl vysoce postavený zdroj. Podle něj země osmadvacítky platnost dalších sankcí odložily na neurčito. Unie totiž čeká, jestli vydrží příměří, na kterém se ukrajinská vláda dohodla s proruskými separatisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: European Commission Audiovisual service

Sankce byly odloženy, ale Evropská unie je může zavést okamžitě poté, co by konstatovala, že dohodnuté příměří na Ukrajině neplatí.

Zatím však převládl názor, že se unie zařídí podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Pokud ten bude tvrdit, že příměří v zásadě platí, že je naděje na ukončení konfliktu, země unie sankce pravděpodobně nezavedou.

Příměří na Ukrajině stále trvá. Na Černém moři má začít ukrajinsko-americké cvičení

Číst článek

Podle zdroje v Bruselu byly členské státy v názoru na sankce rozdělené zhruba půl na půl. Polovina států chtěla sankce zavést okamžitě, druhá chtěla počkat na to, co se děje přímo na Ukrajině. K zavedení sankcí je nutná jednomyslnost, která zatím není.

Další sankce se mají týkat hlavně ruských ropných a vojenských firem s účastí státu. Na žádost Česka a dalších zemí téměř nezasáhnou strojírenský vývoz do Ruska.

Ondřej Houska, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme