Fatah a Hamás řeší další neshody

V egyptském hlavním městě Káhiře začíná schůzka vysokých představitelů palestinských stran Fatah a Hamás. V posledních týdnech se zdálo, že by se znepřátelené vládnoucí palestinské strany mohly usmířit a dohodnout se na vytvoření přechodné vlády, v současnosti ale řeší nové neshody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás, předseda palestinské samosprávy. | Zdroj: Reuters

Obě strany se nemohou dohodnout na tom, kdo by měl zastávat post premiéra přechodné vlády. Fatah navrhuje ekonoma Saláma Fajjáda, Hamás s tím nesouhlasí. Jde navíc jen o jeden z bodů, kde se obě strany neshodnou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O neshodách v palestinských stranách mluvil na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Proti Fajjádovi je velmi silná nevraživost i uvnitř samotného hnutí Fatah. Lidé ve Fatahu požadovali, aby vládu vedl někdo, kdo by byl víc napojený na stranu. Spekuluje se proto o tom, jestli nebyl jen účelově navržen, aby byl vyřazen z boje. Pak by znovu přišel při výběru kandidáta na řadu stranický klíč.

Západem podporovaná strana Fatah také v neděli vyloučila z této soutěže jednoho ze svých vůdců, Muhammada Dahlana, který byl považován za jednoho z možných nástupců prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse. Fatah chce také podle svého prohlášení podat na Dahlana trestní oznámení.

Neshody uvnitř Fatahu přišly v době, kdy Dahlan začal kritizovat kvůli korupci a zneužívání moci syny prezidenta Abbáse. Má se za to, že jde o frakční boj mezi těmito dvěma politiky.

Dahlan je kontroverzní osobou. V 90. letech vedl za Fatah bezpečnostní aparát v Gaze a údajně tam velel mučení islamistů.

Igor Maňour, Martina Mašková, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme