Fiala vyjádřil soustrast Karlovi III. Krátce s ním mluvil, společně vzpomínali na jeho návštěvy Česka

Český premiér Petr Fiala (ODS) na pohřbu královny Alžběty II. osobně vyjádřil soustrast novému britskému panovníkovi Karlovi III. Krátce s ním také mluvil o jeho dřívějších návštěvách České republiky. Fiala, který ve Westminsterském opatství seděl za americkým prezidentem Joem Bidenem, řekl, že Česko podle něj mělo na státním pohřbu výsadní místo.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2022-09-19t172657z_8_220919-193906_mar.jpg

"Ta účast z jednotlivých zemí ukazuje, jaké obrovské vážnosti a úctě se královna Alžběta těšila prakticky v celém světě," řekl Fiala | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Fiala uvedl, že měl příležitost se s řadou představitelů jiných zemí bavit osobně na recepci v Buckinghamském paláci. „Ale hlavně jsem měl možnost osobně vyjádřit hlubokou účast jménem České republiky králi Karlu III. Měli jsme i příležitost spolu krátce mluvit," řekl Fiala v pondělí odpoledne na tiskové konferenci v českém velvyslanectví ve čtvrti Kensington.

Premiér panovníkovi připomněl jeho návštěvy v České republice i zastávku na Masarykově univerzitě v době, kdy byl Fiala jejím rektorem, což si podle něj Karel III. pamatoval.

Karel III. a princ William překvapili lidi čekající na rozloučení s královnou. S některými si potřásli rukou

Číst článek

Král v rozhovoru s předsedou české vlády zmínil několik projektů, které v Česku podpořil, například rekonstrukci barokních zahrad v Praze. Fiala dodal, že by bylo hezké, kdyby se do zahrad mohl britský panovník znovu podívat.

Karla III. již v dopise do Prahy pozval prezident Miloš Zeman. 

Dnešní státní pohřeb nejdéle vládnoucí panovnice v britské historii podle Fialy proběhl v důstojné atmosféře. „Ta účast z jednotlivých zemí ukazuje, jaké obrovské vážnosti a úctě se královna Alžběta těšila prakticky v celém světě," řekl Fiala a poznamenal, že to bylo vidět i přímo v Londýně na britských občanech.

Předseda vlády doplnil, že vzhledem k tomu, o jakou se jednalo příležitost, nebylo příliš prostoru na bilaterální jednání s ostatními státníky.

Český premiér, který dnes ve Westminsterském opatství seděl za americkým prezidentem Joem Bidenem, dodal, že Česko podle něj mělo výsadní místo na státním pohřbu a ukazuje to na jeho pozici. Zastoupení Česka na smutečním obřadu, kterého se v Londýně zúčastnili státníci z celého světa, podle něj bylo důležité.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme