Finsko požádá o členství v NATO, se vstupem do Aliance souhlasí i vládní strana Švédska

Finský prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová v neděli oznámili, že Finsko požádá o členství v Severoatlantické alianci (NATO). V příštích dnech by měl rozhodnutí ještě schválit finský parlament. Vstup do NATO v neděli podpořila i švédská vládní sociálně demokratická strana. Oficiální žádost by Švédsko podle premiérky Magdaleny Anderssonové mělo podat během několika dní.

Berlín (Aktualizováno: 18:08 15. 5. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finský prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová oznámili, že Finsko podá žádost o vstup do NATO

Finský prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová oznámili, že Finsko podá žádost o vstup do NATO | Foto: Heikki Saukkomaa | Zdroj: Reuters

Prezident a premiérka ohlásili záměr podat přihlášku do Aliance na společné tiskové konferenci v prezidentském paláci v Helsinkách.

Rusové se teď z médií dozvídají, že na Ukrajině probíhá občanská válka, říká dokumentarista Ryšavý

Číst článek

„Dnes jsme se my, prezident a vládní výbor pro zahraniční politiku, společně rozhodli, že Finsko se bude ucházet o členství v NATO,“ citovala agentura Reuters finského prezidenta. „Je to historický den. Začíná nová éra,“ prohlásil podle agentury AFP Niinistö.

„Útokem Ruska na Ukrajinu se všechno změnilo a já osobně si myslím, že už se nemůžeme spoléhat na to, že vedle Ruska budeme mít mírovou budoucnost,“ řekla v neděli premiérka Finska Marinová.

Podle ní má Finsko co do činění s velmi jiným Ruskem než ještě před několika měsíci. K možným odvetným opatřením z ruské strany podle agentury DPA podotkla: „Samozřejmě jsme připraveni na všechny možné ruské akce.“

Nejlepší pro bezpečnost

Švédská sociálnědemokratická dělnická strana, která nyní tvoří menšinovou vládu, byla historicky vždy odpůrcem členství v NATO.

Tento postoj potvrdila na sjezdu loni v listopadu, premiérka však v poslední době několikrát naznačila, že nedávný ruský vpád na Ukrajinu zcela změnil situaci.

Stockholm přejmenoval část parku sousedícího s ruskou ambasádou na náměstí Svobodné Ukrajiny

Číst článek

V pondělí půjde Anderssonová se žádostí do parlamentu, kde pro ni chce získat širokou podporu.

„Pro bezpečnost Švédska a švédského lidu je nejlepší začlenit se do NATO,“ uvedla premiérka Anderssonová na tiskové konferenci. „Myslíme si, že Švédsko potřebuje formální bezpečnostní záruky, které v sobě zahrnuje členství v Severoatlantické alianci,“ dodala.

Připustila, že během ratifikačního procesu se může stát „spousta věcí“ a je potřeba, aby na to Švédsko bylo připravené.

Jak předsedkyně švédské vlády doplnila, pokud by Švédsko zůstalo jedinou zemí v oblasti Baltu, která nebude členem NATO, nacházelo by se ve velmi zranitelné pozici.

Zdůraznila nicméně, že členství v alianci rozhodně nijak nesníží roli Stockholmu při prosazování jaderného odzbrojení.

Turecké výhrady

Ze strany aliančních států výhrady vůči možnému severskému rozšíření NATO vyjádřilo Turecko. Podle něj Helsinky i Stockholm otevřeně podporují Kurdskou stranu pracujících (PKK), kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci.

Finský prezident v neděli řekl, že je připraven vést rozhovory s tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Turecko by jako člen NATO mohlo teoreticky vstup Finska a Švédska vetovat. Niinistö řekl, že je ze změny tureckého postoje „poněkud zmaten“.

„Teď potřebujeme velmi jasnou odpověď, já jsem připraven mít novou debatu s prezidentem Erdoganem o problémech, které nadnesl,“ řekla finská hlava státu.

Finsko a Švédsko v létě vstoupí do NATO, píše deník The Times. Přiměl je k tomu vliv ruské agrese

Číst článek

Niinistö a Marinová už ve čtvrtek oznámili, že jsou pro vstup své země do NATO. Moskva poté prohlásilo, že takový krok by pro Rusko představoval ohrožení. Niinistö v sobotu o záměru Finska vstoupit do NATO telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, informovala agentura Interfax. Putin podle ní prohlásil, že změna finské zahraniční politiky by měla negativní dopad na bilaterální vztahy. 

Podle agentury RIA Novosti, která se odvolává na Kreml, Putin finskému protějšku řekl, že pokud by se Finsko vzdalo své neutrality, udělalo by chybu. Putin vyjádřil názor, že Finsko nečelí žádným bezpečnostním hrozbám.

V sobotu se pro členství v NATO vyslovilo i vedení premiérčiných sociálních demokratů. Ze 60 členů vedení strany jich 53 hlasovalo pro kandidaturu na členství v alianci. Finský parlament, kde má vstup do NATO podporu výrazné většiny poslanců, se má k prostudování návrhu exekutivy sejít v pondělí.

Finsko s Ruskem sdílí společnou hranici v délce 1340 kilometrů, což je nejvíce ze všech zemí Evropské unie.

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme