Francie uvalí sankce na 18 Saúdských Arabů, spojovaných s vraždou novináře Chášukdžího

Paříž ve čtvrtek oznámila uvalení sankcí na 18 občanů Saúdské Arábie spojovaných s vraždou novináře Džamála Chášukdžího. Opatření zahrnují i zákaz vstupu do Francie, informovala agentura Reuters. Francouzské ministerstvo zahraničí varovalo, že v závislosti na průběhu vyšetřování vraždy mohou následovat další kroky.

Tento článek je více než rok starý.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plakát se zavražděným saúdskoarabským novinářem Džamálem Chášukdžím

Plakát se zavražděným saúdskoarabským novinářem Džamálem Chášukdžím | Foto: Osman Orsal | Zdroj: Reuters

„Vražda pana Chášukdžího je extrémně závažným zločinem, který nadto jde proti svobodě tisku a nejzákladnějším právům," uvedla francouzská diplomacie. „Francie požaduje, aby bylo co nejjasněji osvětleno, jak mohl být takový čin spáchán. Očekává od saúdskoarabských úřadů transparentní, detailní a vyčerpávající odpověď,“ citoval Reuters prohlášení ministerstva.

Sankce uvalilo i Německo

Chášukdží přišel o život na začátku října na saúdskoarabském konzulátu v Turecku a jeho vražda vyvolala mezinárodní skandál a napětí ve vztazích mezi Rijádem a Ankarou i západními zeměmi včetně USA. Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) podle listu The Washington Post dospěla k závěru, že vraždu Chášukdžího, který byl kritikem režimu v Saúdské Arábii, nařídil přímo saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán.

Zjištění CIA k vraždě Chášukdžího je podle Trumpa předčasné, ale možné. Zprávu obdrží v úterý

Číst článek

V pondělí uvalilo sankce proti 18 údajným pachatelům Německo, které údajně také zastavilo vývoz zbraní do Saúdské Arábie. Na sankčním seznamu je 15 členů komanda, které těsně před vraždou přicestovalo do Istanbulu, a tři další osoby, které se na činu podle všeho podílely. Paříž je stejně jako Berlín nejmenovala.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v říjnu prohlásil, že sankce proti pachatelům musí být „širokospektrální“ a „na úrovni celé EU“. Za demagogickou označil možnost, že by evropský blok přistoupil například pouze k zastavení prodeje zbraní Saúdské Arábii.

Vraždu novináře Chášukdžího nařídil korunní princ bin Salmán, uvádí zpravodajská služba

Číst článek

Podle Reuters je ale reakce Francie na vraždu novináře poměrně obezřetná, neboť země „by ráda zachovala svůj vliv na Rijád a ochránila obchodní vztahy týkající se energetiky, finančnictví a prodeje zbraní“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme