Za vraždu novináře Chášukdžího požaduji tresty smrti, říká saúdskoarabský generální prokurátor

Saúdskoarabský generální prokurátor žádá trest smrti pro pět z 11 osob obviněných z podílu na vraždě novináře Džamála Chášukdžího. Novinář, který žil od loňska v USA a ve svých článcích kritizoval saúdskoarabské nejvyšší vedení, byl zabit 2. října smrtící injekcí na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu. Jeho tělo bylo rozřezáno a vyneseno z budovy, potvrdila prokuratura.

Saúdská Arábie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plakát se zavražděným saúdskoarabským novinářem Džamálem Chášukdžím | Foto: Osman Orsal | Zdroj: Reuters

Prokurátor Saúd Mudžíb podle agentury AP zdůraznil, že do vraždy nebyl zapleten saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán. Novinář byl zabit poté, co ho pověřený tým „vyjednavačů“ nedokázal přesvědčit o návratu do Saúdské Arábie, naznačila prokuratura. Tělo Chášukdžího se podle ní dosud nenašlo.

„Veřejný prokurátor žádá trest smrti pro pět osob, které jsou obviněny z nařízení a spáchání zločinu, a odpovídající tresty pro další obviněné osoby,“ citovala agentura Reuters zástupce generálního prokurátora.

Poradce královského dvora

Obžalováno bylo 11 z celkem 21 podezřelých, kteří jsou ve vazbě. Obžalovaní budou předáni soudu, zatímco vyšetřování ostatních podezřelých bude pokračovat s cílem zjistit jejich roli v případu, vysvětlil zástupce prokurátora.

‚Usvědčující důkaz.‘ Nahrávky Chášukdžího vraždy ukazují podle New York Times na vinu Rijádu

Číst článek

Pokračující vyšetřování se týká rovněž nyní už bývalého poradce královského dvora Saúda Kahtáního, který se před jejich odcestováním do Istanbulu setkal s týmem pověřeným zajistit návrat Chášukdžího do Saúdské Arábie. Kahtání, který už byl propuštěn ze služeb královského dvora, je informoval o aktivitách žurnalisty, tvrdí zástupce prokurátora. Vyšetřovaný Kahtání má nyní zakázáno cestovat.

Zástupce šéfa saúdskoarabské rozvědky Ahmad Asírí nařídil přivedení Chášukdžího zpět dobrovolně nebo silou. Ale šéf týmu vyjednavačů vyslaný na místo dal příkaz ho zabít, citovala agentura AFP zástupce generálního prokurátora.

Saúdská Arábie viní celkem 15členný tým spolupracovníků vlády, že čin spáchal na vlastní pěst. Dohromady nechalo saúdskoarabské vedení zadržet 18 osob, napsala agentura DPA.

Saúdskoarabská generální prokuratura ve čtvrtek požádala Turecko, aby podepsalo zvláštní dohodu o spolupráci pro vyšetřování vraždy Chášukdžího. Cílem tohoto mechanismu je dodávat Turecku výsledky vyšetřování saúdskoarabských úřadů a získat od Ankary „důkazy a relevantní informace“, které má k dispozici, řekl podle agentury AFP prokurátor.

Ekonomika Saúdské Arábie navzdory smrti Chášukdžího poroste, uvedl Mezinárodní měnový fond

Číst článek

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu ve čtvrtek označil kroky saúdskoarabských úřadů za pozitivní, ale nedostatečné. Podle Ankary je nyní třeba odhalit, kdo nařídil vraždu Chášukdžího. „Tato vražda, jak jsme již řekli, byla předem plánována,“ řekl Çavuşoglu a odmítl saúdskoarabskou verzi, že vrahové měli ve skutečnosti Chášukdžího dostat zpátky do vlasti.

Trump: odpovědnost nese princ

Chášukdží šel na konzulát v Istanbulu koncem září pro doklady, aby se mohl oženit s tureckou snoubenkou. Jeho vražda sice vyvolala velké slovní pobouření v řadě zemí, ale skoro žádné konkrétní kroky vůči Saúdské Arábii, která je ropnou velmocí a spojencem USA na Blízkém východě.

‚Jediné, co chceme, je pohřbít ho.‘ Synové zabitého novináře Chášukdžího požádali o vydání těla

Číst článek

Rijád dosud nabízel několik rozporuplných vysvětlení Chášukdžího zmizení. Až po několika dnech připustil, že novinář byl zabit. Někteří turečtí představitelé obvinili z nařízení vraždy prince Muhammada a prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že vražda byla nařízena z nejvyšších úrovní saúdskoarabské vlády. Americký prezident Donald Trump řekl, že konečnou odpovědnost nese korunní princ, který je de facto vládcem Saúdské Arábie.

Podle turecké justice byl Chášukdží krátce po příchodu na konzulát uškrcen, jeho tělo bylo rozčtvrceno a zlikvidováno. Ankara má k dispozici příslušné tajné informace, včetně zvukových záznamů, které poskytla i jiných státům včetně Německa, podotkla DPA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme