Francie upravuje návrh kontroverzní důchodové reformy

Napětí kolem důchodové reformy ve Francii nepolevuje. Prezident Nicolas Sarkozy sice nechal zapracovat do návrhu, který teď projednává senát, některé úpravy. Protesty tím ale zřejmě neodvrátí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty Francouzů v Paříži

Protesty Francouzů v Paříži | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Změna se týká matek tří a více dětí, které kvůli péči o potomka přerušily zaměstnání a také rodičů postižených dětí. Ty budou moci brát plný důchod od 65 let, nikoliv od 67, jak to bylo v původním návrhu.

Kritikům to ale nestačí a tvrdí, že to není žádný pokrok, jenom zachování současného stavu. Vláda však odmítá změnit základní obrysy reformy. Trvá na tom, že se spodní hranice odchodu do důchodu se musí zvednout ze šedesáti na 62 let.

Podle slov odborů čekají Francii rušné dny. 12. října má začít časově neomezená stávka v pařížské dopravě a život Francouzům zkomplikuje také ohlášená stávka na železnici.

Jan Pokorný, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme