Francie zažila dosavadní vrchol stávek

Francie dnes zažila vrchol stávek a protestů proti reformním snahám prezidenta Nicolase Sarkozyho. K dopravákům, kteří stávkují už týden, a studentům se na 24 hodin přidali také státní zaměstnanci. Nevyšel ani celostátní tisk. Ulicemi Paříže a dalších měst pochodovaly na protestních demonstracích desetitisíce lidí. Sarkozy dal ale rozhodně najevo, že se reforem nevzdá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

manifestace v Marseille | Foto: AFP

V dopravě se dnes situace opět poněkud zlepšila, ale i tak jezdí nanejvýš polovina vlaků a v Paříži funguje městská doprava jen ze čtvrtiny.

Zaměstnanci těchto sektorů si chtějí vynutit odvolání vládního plánu zrušit jejich výhody ohledně odchodu do důchodu. Se zástupci vlády se mají k prvnímu jednání sejít ve středu. Už teď je ale rozhodnuto, že v pařížské městské dopravě se bude tentýž den stávkovat dál.

Státní zaměstnanci vstoupili do stávky proti chystanému snížení počtu pracovních míst a údajnému poklesu koupěschopnosti. Zavřená zůstala polovina základních škol, zasaženy jsou i nemocnice, pošty, státní úřady a také letiště. Na pařížských letištích Roissy a Orly měla dnes ráno kvůli tomu letadla zpoždění 30 až 45 minut. Omezen byl dokonce i přístup do zámku ve Versailles.

Celostátní noviny se ke čtenářům nedostaly kvůli stávce svolané na protest proti ohlášenému snížení stavu zaměstnanců podniku, který se zabývá distribucí tisku. Stávka zasáhla i některé veřejnoprávní rozhlasové a televizní stanice.

Manifestace konaly v řadě velkých měst. V Paříži podle policie pochodovalo ulicemi 20.000 lidí, podle organizátorů jich bylo až 70.000. Vedle státních zaměstnanců a dopraváků se k demonstracím přidali i radikální studenti, kteří už řadu dní blokují fakulty. Chtějí dosáhnout zrušení nebo úpravy nového zákona o vysokých školách, jehož důsledkem může podle nich být nerovnost fakult v přístupu k financím.

Tento souběh stávek je zatím největší výzvou prezidentovi Nicolasi Sarkozymu, který se ujal funkce právě před půl rokem. Prezident dnes ale zdůraznil, že reformy, které slíbil už před volbami, jsou nutné a že je provede. "Půjdu se svými závazky až do konce," řekl na sjezdu sdružení francouzských starostů v Paříži. Jmenovitě přitom zmínil právě reformu zvláštních penzijních režimů, univerzit i soudního systému.

Zdenka Turková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme