Gabčíkovo je už státní, oznámil Fico. Od firmy Enel chce miliardové odškodné

Slovenský premiér Robert Fico dnes po mimořádném zasedání slovenské vlády oznámil, že stát převezme kontrolu nad největší vodní elektrárnou Gabčíkovo. Peníze, které z provozu elektrárny plynuly po osm let italské firmě Enel, jež ovládá společnost Slovenské elektrárny, podle něj teď znovu dostane stát. A po italské společnosti bude chtít odškodné. Má jít o až stovky milionů eur.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico volby prohrál

Robert Fico volby prohrál | Zdroj: Reuters

„Mám dobrou zprávu pro Slovensko, dnes jsme na mimořádném jednání vlády udělali další právní kroky, na základě kterých mohu konstatovat, že si bereme zpět do plného vlastnictví státu a pod plnou kontrolu Vodní elektrárnu Gabčíkovo," prohlásil dnes premiér Robert Fico.

Dodal, že Krajský soud v Bratislavě dnes pravomocně rozhodl o tom, že smlouva o provozování Vodní elektrárny Gabčíkovo společností Slovenské elektrárny, kterou Enel ovládá, je neplatná. Smlouvu uzavřel kabinet Mikuláše Dzurindy před více než osmi lety při privatizaci slovenských elektráren.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovenský stát převzal kontrolu na vodní elektrárnou Gabčíkovo. Hosty ČRo byli analytik J&T Michal Šnobr a Július Binder, stavitel vodního díla Gabčíkovo

Fico dnes zdůraznil, že stát bude žádat od Enelu odškodnění za celé toto období. Ročně měla podle premiéra italská společnost získat díky provozu elektrárny 35 až 40 milionů eur. Podle některých komentátorů je právě toto důvodem, proč se Ficova vláda rozhodla vypovědět privatizační smlouvu.

„Nemyslím si, že je to hlavní důvod. Ten vidím v problémech slovenských elektráren, respektive v dostavbě jaderné elektrárny Mochovce a zřejmě finálním rozhodnutí italské společnosti Enel o odchodu ze Slovenska,“ říká analytik banky J&T Michal Šnobr.

„To, co se děje kolem vodní elektrárny Gabčíkovo, jsou počáteční tanečky, které ukazují, že dohoda mezi slovenskou vládou a společností Enel na podmínkách odchodu této velké evropské energetiky zatím není, a je to nějaký prostředek slovenského kabinetu, jak na Enel tlačit,“ dodává.

Vodní dílo, které se podle Fica podílí na celkové výrobě elektřiny na Slovensku deseti procenty, bude už od úterý provozovat státní podnik Vodohospodářská výstavba. Její bývalý ředitel Július Binder, který postavil vodní dílo Gabčíkovo, na němž stojí zmíněná elektrárna, krok slovenské vlády vítá.

„Vláda rozhodla už 4. prosince, že smlouvu vypoví. Dnes krajský soud potvrdil, že smlouva nebyla platná. Vodní dílo je součástí smlouvy z roku 1977 a jeden z jejích článků mluví, že může mít pouze národní provozovatel. Smlouva ze strany vlády Dzurindy byla tedy podepsaná neoprávněně. Je to pro stát ztráta 40 milionů eur každý rok,“ připomíná.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme