Guatemala - ráj adopcí

Nejen adopcemi na dálku pomáhají lidé v západním světě dětem v méně vyspělých zemích. Rozšiřuje se také adopce přímo těchto dětí z pro nás často exotických zemí. Pro bezdětné páry ve Spojených státech se stala rájem pro hledání potenciálních potomků středoamerická země Guatemala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

děti a moře | Foto: František Lutonský

Jedním z pater luxusního hotelu v Ciudad de Guatemala se několikrát za noc ozval dětský pláč. Na patře bydlely americké páry, které si do Guatemaly přijely pro svého nového člena rodiny. Rozhodly se adoptovat zdejšího kluka nebo holčičku. Guatemalská právní kancelář spolupracující s vládou na programu adopce má v jednu chvíli v hotelu 50 klientů. Budoucích otců a matek malých potomků Mayů a španělských dobyvatelů, kteří se zanedlouho stanou americkými občany.

Manželé Paul a Christine z Tampy na Floridě nemohou mít děti. Rozhodli se tedy pro adopci. V Guatemale si vybrali čtyřměsíčního chlapce. Budou mu říkat Brian Paul. Snědý klučina visí očima na tváři paní Christine. Ta ho hýčká v náručí a září štěstím.

Pan Paul mi říká, proč se rozhodli požádat o adopci právě v Guatemale: "Zdejší lidé k nám byli velmi vstřícní a snažili se nám všemožně pomoci, proto padla volba adoptovat si dítě odsud."

"Kolik to stojí?"

"Přibližně tak 20 až 30 tisíc dolarů. Více méně."

"Hodláte Brianovi, až vyroste, říct kým a odkud je?" naléhám na paní Christine.

"Ano, určitě. Počítáme s tím, že sem s ním přijedeme a ukážeme mu, odkud pochází. Chceme, aby znal své kořeny."

Paul a Christine nevědí, kdo byla Brianova matka. Jsou ale přesvědčení, že dítěti zajistí lepší perspektivu, než která by na něj čekala v Guatemale. Naskýtá se otázka, jestli i Brianova matka ví, že její dítě bude vychovávat někdo jiný. V případě takovýchto adopcí se otevírá prostor pro ilegální obchodování s dětmi. Moje obavy rozptyluje honorární konzul České republiky v Guatemale José Luis Guzmán Segura.

"Funguje u nás zvláštní vládní komise pro kontrolu adopcí. Vše je regulováno. Jsme země s hospodářskými problémy. Jsou u nás rodiny, které si nemohou dovolit mít další dítě. Ty se pak rozhodují dát své dítě k osvojení lidem z Evropy, ale hlavně ze Spojených států."

"Tady v Guatemale jde hlavně o děti matek, které jsou příliš mladé, nebo ty, které mají dětí už moc a neuživily by je. Takoví rodiče pak dávají souhlas k adopci s vědomím, že pomohou jiným, kteří vlastní děti mít nemohou," říká José Guzmán.

Hlavní prospěch z toho ale mají ony děti. Pokud jejich noví rodiče budou zastávat stejný názor jako Paul a Christin, nestanou se z nich "obyčejní" Američané, ale vzdělaní občané se vztahem ke své staré vlasti.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme