Šéf gangu na Haiti vyzval své členy, aby se po vraždě prezidenta mobilizovali

Šéf jednoho z nejmocnějších gangů na Haiti vyzval členy své organizace a další obyvatele ostrovního státu, aby se kvůli vraždě prezidenta Jovenela Moïseho zmocnili ulic. Podle něj byla vražda prezidenta výsledkem domácího a mezinárodního spiknutí proti haitskému lidu, informovala v neděli agentura Reuters. Kriminální gangy jsou na Haiti silné hlavně v hlavním městech a dalších větších sídlech.

Port-au-Prince Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ozbrojený příslušník armády v haitském Port-au-Prince | Foto: Ricardo Arduengo | Zdroj: Reuters

„Vyzýváme všechny naše skupiny, aby se mobilizovaly,“ uvedl Jimmy Cherizier, který vede mocné uskupení gangů G9. Cherizier uvedl, že přišel čas, aby si lidé vzali zpět zemi, kterou jim vzali velcí magnáti. Myslí tím zřejmě podnikatele syrského a libanonského původu, kteří kontrolují část haitské ekonomiky.

Cherizier již na konci června oznámil, že chce na Haiti vyvolat revoluci proti politickým a podnikatelským elitám. Cherizier se prezentuje jako vůdce místních komunit, který supluje nedostatky státu. Lidskoprávní organizace poukazují, že se zřejmě dopustil vražd a dalších násilných činů.

Banánový magnát s řadou nepřátel. Vražda prezidenta otřásla Haiti, karibská země míří do dalšího chaosu

Číst článek

Podle agentury Reuters haitská policie není schopna aktivity kriminálních gangů potlačit. Zločinecké skupiny mají často lepší vybavení než pořádkové síly. Na to poukázal v sobotním rozhovoru s agenturou AP haitský ministr pro volby Mathias Pierre. Ten dříve požádal o vojenskou pomoc USA.

„Nechceme vojenskou okupaci země, ale žádáme o menší vojenské oddíly, které by nám pomohly,“ uvedl.

Okolo středečního úmrtí prezidenta Moïseho panuje mnoho nezodpovězených otázek, uvádí agentury. Stále není jasné, jak se útočníci dostali do prezidentského sídla, a neznámé zůstávají také důvody vraždy. Podle úřadů má útok na svědomí skupina 26 Kolumbijců a dvou Američanů haitského původu. Tři z nich policie zabila, 17 zadržela a osm je na útěku.

Kolumbijci, které haitské úřady zatkli, tvrdí, že byli najati bezpečnostní agenturou, jež sídlí v Miami. Rodiny dvou zabitých mužů tvrdí, že byli zaměstnáni jako strážci vysoce postavených osobností.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme