Irák podle USA shání ochranu před nervovými plyny

Americká administrativa označila odmítnutí nové rezoluce OSN iráckým parlamentem za divadlo a obvinila Irák, že se snaží získat velké množství jedovatého atropinu, který může být použit k ochraně iráckých jednotek proti nervovým plynům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Iráku

Spojené státy vědí, že jedinou osobou, která má v Iráku skutečnou moc, je prezident Saddám Husajn. Prezident Bush ho nazval při shromáždění veteránů amerických válek diktátorem, který se buď odzbrojí, nebo Spojené státy povedou koalici, která půjde obtížnější cestou zbavení Iráku chemických, biologických a případně jaderných kapacit.

Americká administrativa dnes obvinila Irák, že si objednal v Turecku milion dávek prudce jedovatého alkaloidu atropinu. Ten se sice používá v lékařství, ale objednané množství podle Američanů přesahuje možnosti medicínského využití.

Spojené státy nevěří, že bude Irák ochoten plnit rezoluci OSN a nezměnily politiku, jejímž cílem je změna režimu v Iráku.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme