Útoky Islámského státu v Iráku opět sílí, za poslední rok se zdvojnásobily

Útoky takzvaného Islámského státu v irácké provincii Kirkúk se v posledním roce více než zdvojnásobily, protože irácká vláda neřeší rizikové faktory, které přispívají k nestabilitě. Konstatuje to americké Středisko pro strategická a mezinárodní studia ve své nové zprávě, kterou cituje kurdský server Rudaw.

Bagdád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islám, terorismus, Islámský stát

Letos v říjnu Islámský stát podnikl 394 útoků na vládní bezpečnostní složky, zatímco před rokem jich bylo 363 a v roce 2016 jen 115. | Foto: Fotobanka Profimedia

Podle amerických údajů letos násilnosti v provinciích Kirkúk a Saladdín dosahují rekordní výše. Dalšími faktory, které ke zhoršené situaci přispívají, jsou nákladná rekonstrukce, korupce, hospodářská stagnace a sporná území po celém Iráku, kde nikdo nevládne.

Ta jsou problematická kvůli sporům mezi iráckými vojáky a bezpečnostními silami regionální vlády iráckého Kurdistánu, takzvanými pešmergy.

Během sobotního útoku na Islámský stát zemřelo podle lidskoprávní organizace 14 civilistů

Číst článek

Analytická zpráva konstatuje, že samozvaný Islámský stát v Iráku se podobně jako místní Al-Káida snaží řešit problémy místních obyvatel a využívá bezvládí k přepadům, únosům za výkupné, cíleným atentátům a pumovým útokům.

Sporná území jsou oblasti, o které se pře Bagdád s kurdským Arbílem.

Zdánlivá porážka

Report také zdůrazňuje, že i když Islámský stát v současnosti ovládá už jen malé části Iráku, prováděl letos v průměru 75 útoků měsíčně a v provincii Kirkúk se jejich počet oproti loňsku zdvojnásobil.

Pešmergové se loni v říjnu ze všech sporných území stáhli. Nařídil jim to tehdejší irácký prezident Hajdar Abádí, jenž z oblastí odvolal i iráckou armádu, milice a polovojenské skupiny podporované Íránem.

Abádí loni v prosinci prohlásil, že takzvaný Islámský stát byl v Iráku definitivně poražen. Citovaná americká zpráva však tvrdí, že to není pravda. Podle odhadů má skupina v Iráku a Sýrii stále až 30 tisíc ozbrojenců, z toho zhruba polovinu v Iráku. Je sice pravda, že přišla o 99 % území, jež kdysi ovládala, ale změna strategie jí umožňuje provádět v Iráku zmíněných 75 útoků měsíčně – oproti šedesáti v roce 2016.

Například letos v říjnu Islámský stát podnikl 394 útoků na vládní bezpečnostní složky, zatímco před rokem jich bylo 363 a v roce 2016 jen 115. V současnosti je alespoň méně civilních obětí – letos 272, zatímco vloni jich bylo 635 a o rok dříve 473.

Zpráva amerického Střediska pro strategická a mezinárodní studia zhoršenou situaci přičítá stažení kurdských pešmergů po referendu o nezávislosti Kurdistánu na Iráku, které vyvolalo roztržku s vládou v Bagdádu. V Kurdistánu dodnes zůstává milion a čtvrt Iráčanů, kteří kvůli válce s Islámským státem přišli o domov, a mnozí pocházejí ze sporných území, připomíná kurdský server Rudaw.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách. 

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme