Hamás uvítal rezoluci OSN požadující humanitární příměří. Vyzval k jejímu dodržování

Vedení radikálního palestinského hnutí Hamás uvítalo rezoluci požadující humanitární příměří v Pásmu Gazy, které v úterý večer schválilo převážnou většinou na mimořádném zasedání Valné shromáždění OSN. Informovala o tom agentura Reuters.

Gaza/New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest na podporu Palestinců v Gaze v Hebronu na Západním břehu Jordánu okupovaném Izraelem

Protest na podporu Palestinců v Gaze v Hebronu na Západním břehu Jordánu okupovaném Izraelem | Foto: Mussa Qawasma | Zdroj: Reuters

Člen vedení Hamásu Izzat Rišk na telegramu vyzval mezinárodní společenství, aby tlačilo na Izrael, aby rezoluci dodržoval. Usnesení Valného shromáždění OSN nejsou právně závazná. Izrael musí podle Riška „ukončit svou agresi, genocidu a etnické čistky“ vůči Palestincům.

Bojovníci Hamásu 7. října při bezprecedentním vpádu na jihu Izraele pozabíjeli na 1200 lidí, většinou civilistů v pohraničních obcích, a přes 240 unesli. Izrael od té doby hustě zalidněné Pásmo Gazy silně bombarduje a vede tam pozemní invazi s cílem Hamás zcela zničit.

OSN schválila rezoluci žádající humanitární příměří v Pásmu Gazy. Česko a dalších devět zemí bylo proti

Číst článek

Valné shromáždění OSN v úterý schválilo rezoluci, která vyzývá také k okamžitému a nepodmíněnému propuštění všech rukojmích a ochraně civilního obyvatelstva, 153 hlasy, 23 zemí se zdrželo.

Proti bylo deset států: Česká republika, Izrael, Spojené státy, Rakousko, Guatemala, Libérie, Mikronésie, Nauru, Papua Nová Guinea a Paraguay.

České ministerstvo zahraničí v úterý pozdě večer uvedlo, že požadovalo, aby text rezoluce zahrnoval odsouzení útoku Hamásu na Izrael ze 7. října a jasnější jazyk k okamžitému propuštění rukojmích.

Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan už dříve označil text rezoluce za pokrytecký. Příměří by podle něj jen vedlo k posílení palestinského hnutí Hamás. Palestinský velvyslanec při OSN Rijád Mansúr po hlasování řekl, že úterý je „historickým dnem“.

Odsouzení „hanebných teroristických útoků“ 7. října, při kterých podle izraelských úřadů zemřelo nejméně 1200 lidí, chtělo do textu prosadit Spojené státy, zatímco Rakousko ve svém pozměňovacím návrhu požadovalo, aby rezoluce zahrnovala, že rukojmí uneslo hnutí Hamás a další organizace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme