J. K. Rowlingová kritizovala mediálního magnáta Murdocha za jeho slova o muslimech

Dohru na sociálních sítích mají ve Spojeném království teroristické útoky v Paříži. Největší pozornost vzbudil sarkastický komentář spisovatelky J. K. Rowlingové na adresu mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Ten z odpovědnosti za krveprolití paušálně obvinil všechny muslimy. Posměch vyvolal i pseudo-expert na terorismus Steve Emerson, který označil Birmingham za muslimské město.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská spisovatelka J.K.Rowlingová | Zdroj: Reuters

„Narodila jsem se coby křesťanka. To znamená, že Rupert Murdoch jde na moji odpovědnost. Půjdu se sama exkomunikovat,“ napsala slavná autorka knih o Harrym Potterovi na Twitter.

Reagovala tak na kontroverzní Murdochův výrok, že i mírumilovní muslimové musejí nést odpovědnost za útoky džihádistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce Britů na prohlášení Ruperta Murdocha i Stevea Emersona popsal zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek

Coby stupidní a rasistická odsoudily Murdochova slova i další známé osobnosti, jako třeba herec Paul Bettany.

Posměch i odsouzení si u Britů vysloužil taky pseudo-expert na terorismus Steve Emerson, kterého si do vysílání pozvala krajně pravicová americká televize Fox News.

„V Británii existují zcela muslimská města, jako je třeba Birmingham, kam ne-muslimové prostě nevkročí. V částech Londýna pak působí muslimská náboženská policie. Už zmlátila a vážně zranila lidi, kteří si neoblékli tradiční muslimský oděv,“ uvedl v živém vysílání.

Emerson, který se sám tituluje coby mezinárodně uznávaný expert na terorismus, pokračoval tvrzením, že v některých částech Birminghamu platí právo šaría a policie už v nich neoperuje.

Ve druhém největším britském městě je velmi silná muslimská komunita, podle sčítání lidu z roku 2011 ale tvoří 58 % místních obyvatel bílí Britové.

Po vlně pohrdavých a rozhořčených reakcí se Emerson omluvil, své výroky odvolal a chce i přispět na jeden z birminghamských charitativních projektů.

Francouzi se semkli proti terorismu, podpořili demokracii a svobodu slova

Číst článek

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme