Jan Pavel II. pokynul věřícím z okna své pracovny ve Vatikánu

V Římě v neděli ukončila dlouhou řadu velikonočních obřadů slavnostní mše, kterou sloužil na Svatopetrském náměstí za papeže státní sekretář, kardinál Agnelo Sodano. Papež požehnal věřícím z okna své pracovny mlčky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Pavel II. | Zdroj: ČTK

Slavnostní velikonoční mše ukončila obřady Svatého týdne, které se všechny konyly bez papeže poprvé za 26 let pontifikátu Jana Pavla II.. Papež sledoval obřady v televizi a v neděli se objevil v okně své pracovny vedoucí na Svatopetrské náměstí, aby dal požehnání Urbi et Orbi - Městu Římu a celému světu.

Bylo to mlčenlivé požehnání, přestože se zdálo, že papež chce promluvit. Jan Pavel II. přistoupil k oknu trpící a nemohoucí. Setrval u okna po dobu četby velikonočního poselství a bylo zjevné, že ho to stojí obrovskou námahu.

Desetitisíce věřících sledovaly požehnání se slzami v očích.

Několik set poutníků a izraelských křesťanů si zase připomenulo Kristovo zmrtvýchvstání na Golgotě, tedy na místě, kde měl být Ježíš Kristus ukřižován a pohřben. V Chrámu Božího hrobu osvětleném jen svícemi mši vedl jeruzalémský patriarcha. Poblíž se ale shromáždili protestanti, podle kterých nebyl Ježíš nebyl pohřben na Golgotě, nýbrž v nedaleké zahradě Josefa Arimatijského. Podle bible byl Ježíš ukřižován v pátek a římský prefekt Pilát Pontský Kristovo tělo ještě ten den daroval bohatému obchodníkovi z Arimatie Josefovi. Ten nechal koupit plátno, do něhož bylo tělo zavinuto, a pohřbil ho do hrobky, kterou si nechal Josef vybudovat nedaleko Golgoty, u dnešní Damašské brány.

Vědunka Lunardi, Milan Kopp, Ladislav Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme