Jan Pavel II. pokynul věřícím z okna své pracovny ve Vatikánu

V Římě v neděli ukončila dlouhou řadu velikonočních obřadů slavnostní mše, kterou sloužil na Svatopetrském náměstí za papeže státní sekretář, kardinál Agnelo Sodano. Papež požehnal věřícím z okna své pracovny mlčky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Pavel II. | Foto: ČTK/AP

Slavnostní velikonoční mše ukončila obřady Svatého týdne, které se všechny konyly bez papeže poprvé za 26 let pontifikátu Jana Pavla II.. Papež sledoval obřady v televizi a v neděli se objevil v okně své pracovny vedoucí na Svatopetrské náměstí, aby dal požehnání Urbi et Orbi - Městu Římu a celému světu.

Bylo to mlčenlivé požehnání, přestože se zdálo, že papež chce promluvit. Jan Pavel II. přistoupil k oknu trpící a nemohoucí. Setrval u okna po dobu četby velikonočního poselství a bylo zjevné, že ho to stojí obrovskou námahu.

Desetitisíce věřících sledovaly požehnání se slzami v očích.

Několik set poutníků a izraelských křesťanů si zase připomenulo Kristovo zmrtvýchvstání na Golgotě, tedy na místě, kde měl být Ježíš Kristus ukřižován a pohřben. V Chrámu Božího hrobu osvětleném jen svícemi mši vedl jeruzalémský patriarcha. Poblíž se ale shromáždili protestanti, podle kterých nebyl Ježíš nebyl pohřben na Golgotě, nýbrž v nedaleké zahradě Josefa Arimatijského. Podle bible byl Ježíš ukřižován v pátek a římský prefekt Pilát Pontský Kristovo tělo ještě ten den daroval bohatému obchodníkovi z Arimatie Josefovi. Ten nechal koupit plátno, do něhož bylo tělo zavinuto, a pohřbil ho do hrobky, kterou si nechal Josef vybudovat nedaleko Golgoty, u dnešní Damašské brány.

Vědunka Lunardi, Milan Kopp, Ladislav Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme