Na Japonsko udeřil tajfun Hagibis. Oblast ostrova Honšú navíc postihlo i zemětřesení

Tajfun Hagibis, označovaný za nejsilnější v regionu v posledních 60 letech, dorazil na pobřeží největšího japonského ostrova Honšú. Podle meteorologů pohroma zasáhne hlavní město Tokio a jedenáct okolních prefektur. Oblast v sobotu zároveň postihlo zemětřesení o síle 5,7 stupně s epicentrem východně od pobřeží prefektury Čiba.

Aktualizováno Tokio (Aktualizováno: 13:54 12. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Japonsko udeřil tajfun Hagibis | Zdroj: Reuters

„Čekejte liják, jaký jste ještě neviděli. Postarejte se, abyste ochránili své životy,“ vyzval Japonce mluvčí meteorologů Jasuši Kadžihara. Živel může podle něj zasáhnout i oblasti považované dosud za bezpečné.

Obyvatelé východního pobřeží se mají uchýlit do pokud možno masivních budov, nejméně do druhého poschodí. Večer (kolem poledne SELČ) nicméně meteorologická služba snížila sílu tajfunu z nejvyššího stupně „velmi silný“ na nižší „silný“.

Ragbyový šampionát ruší kvůli tajfunu zápasy. Skotsko to může stát postup do čtvrtfinále

Číst článek

Úřady vyzvaly k evakuaci tři miliony lidí, ulice Tokia jsou vylidněné a obchody zavřené. Ve městě Ičihara nárazy větru převrátily automobil, v němž zahynul padesátiletý muž. Pět lidí zranily trosky domu, který Hagibis poškodil. Celkem bylo podle agentury Kjódó zraněno kolem 50 lidí. O škodách či zraněních způsobených otřesy půdy nejsou žádné zprávy.

Hladiny řek stoupají, dvě řeky v okolí Tokia se vylily z břehů. Na několika místech rozbouřené moře převrátilo zakotvené jachty a některé pobřežní obce jsou zaplavené, uvedla agentura Kjódó. Úřady varují před sesuvy půdy. Závody automobilek Honda a Toyota v metropolitní oblasti zastavily provoz.

Vlaky včetně vysokorychlostních nejezdí, tokijské mezinárodní letiště Haneda bylo uzavřeno, stejně jako letiště ve městech Nagoja a Ósaka. K záchranářským operacím bylo povoláno 17 000 policistů a vojáků.

Tajfun postupuje severozápadním směrem, rychlost větru v jeho středu dosahuje až 230 kilometrů za hodinu. V okolí Tokia byly otevřeny desítky provizorních středisek pro evakuované. Meteorologové varují, že ve městě může spadnout až tisíc milimetrů srážek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme