Japonsku pomáhají i chudé země
Japonsko se potýká s trojnásobnou katastrofou. Napřed udeřilo nejsilnější zemětřesení v historii země. Po několika minutách přišla ničivá vlna tsunami a teď navíc hrozí jaderná katastrofa kvůli přehřívání několika reaktorů.
Japonci se napřed snažili vyřešit vše sami, ale už požádali o mezinárodní pomoc. Sebedůvěra Japonců je přitom opodstatněná. Mají asi nejlépe cvičenou armádu i obyvatelstvo na takovéto katastrofy. A mobilizace vlastních zdrojů jde přesně podle plánu. Navzdory tomu co všechno je během několika dní postihlo. Jedná se o desetitisíce vojáků a specialistů.
Nicméně japonský premiér označil krizi za nejhorší od konce druhé světové války a požádal o mezinárodní pomoc. Především s humanitární situací. Vládě práci komplikuje například panika lidí i v oblastech, které nejsou tak postižené. Třeba v Tokiu lidé skupují jídlo a pohonné hmoty.
Tato krize se nevyřeší za několik dní. Rozsah katastrofy je tak obrovský, že pomáhat bude potřeba ještě hodně dlouho. Nejde jen o hledání lidí v troskách, ale stavbu táborů pro přeživší a jejich zásobování, rekonstrukci země a tak dále. Američané, kteří jsou přímo na místě, okamžitě využili své základny v Japonsku a pomáhají rozvážet jídlo do postižených oblastí. K japonským břehům posílají další síly, včetně letadlových a nemocničních lodí a také jednotky schopné obojživelných operací.
Jedná se o jednu z největších mobilizaci americké pacifické flotily od dob druhé světové války. Ale na druhou stranu i podle lékařů bez hranic by třeba v případě jaderné katastrofy byla hlavní tíha záchranných operací na japonské vládě.
Solidarita
Vlna solidarity je opravdu obrovská a kvůli tragédii jdou stranou tradiční rozepře. Například ještě v pátek ráno procházelo Japonsko vládní krizí a teď celý národ stojí za premiérem. Totéž platí i na mezinárodní scéně. Záchranný tým se 4 tunami materiálu poslala i Čína, která je jinak tradičním japonským nepřítelem.
Rusko okamžitě zvýšilo dodávky zemního plynu a vysílá vlastní specialisty a to i navzdory sporu o Kurily, který nedávno gradoval. Pomáhá i Evropa, Austrálie a mnoho dalších. Některé záchranné týmy do Japonska letí rovnou z novozélandského Christchurch. S jadernou krizí nabízí pomoc jak Spojené státy tak Rusko.
Ale i chudší země z regionu chtějí přispět svou troškou do mlýna. Srí Lanka posílá asi milion dolarů plus záchranáře, stejnou částkou přispívá i Mongolsko a přihodilo dva a půl tisíce vlněných přikrývek. A třeba afghánský Kandahár, který má vlastních problémů určitě víc než dost posílá také 50 tisíc dolarů na pomoc Japonsku.