Japonsku pomáhají i chudé země

Japonsko se potýká s trojnásobnou katastrofou. Napřed udeřilo nejsilnější zemětřesení v historii země. Po několika minutách přišla ničivá vlna tsunami a teď navíc hrozí jaderná katastrofa kvůli přehřívání několika reaktorů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky po zemětřesení a tsunami v Japonsku

Trosky po zemětřesení a tsunami v Japonsku | Foto: Robert Mikoláš

Japonci se napřed snažili vyřešit vše sami, ale už požádali o mezinárodní pomoc. Sebedůvěra Japonců je přitom opodstatněná. Mají asi nejlépe cvičenou armádu i obyvatelstvo na takovéto katastrofy. A mobilizace vlastních zdrojů jde přesně podle plánu. Navzdory tomu co všechno je během několika dní postihlo. Jedná se o desetitisíce vojáků a specialistů.

Nicméně japonský premiér označil krizi za nejhorší od konce druhé světové války a požádal o mezinárodní pomoc. Především s humanitární situací. Vládě práci komplikuje například panika lidí i v oblastech, které nejsou tak postižené. Třeba v Tokiu lidé skupují jídlo a pohonné hmoty.

Tato krize se nevyřeší za několik dní. Rozsah katastrofy je tak obrovský, že pomáhat bude potřeba ještě hodně dlouho. Nejde jen o hledání lidí v troskách, ale stavbu táborů pro přeživší a jejich zásobování, rekonstrukci země a tak dále. Američané, kteří jsou přímo na místě, okamžitě využili své základny v Japonsku a pomáhají rozvážet jídlo do postižených oblastí. K japonským břehům posílají další síly, včetně letadlových a nemocničních lodí a také jednotky schopné obojživelných operací.

Jedná se o jednu z největších mobilizaci americké pacifické flotily od dob druhé světové války. Ale na druhou stranu i podle lékařů bez hranic by třeba v případě jaderné katastrofy byla hlavní tíha záchranných operací na japonské vládě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční pomoc Japonsku shrnul v Dopoledním Radiožurnálu O. Bouda

Solidarita

Vlna solidarity je opravdu obrovská a kvůli tragédii jdou stranou tradiční rozepře. Například ještě v pátek ráno procházelo Japonsko vládní krizí a teď celý národ stojí za premiérem. Totéž platí i na mezinárodní scéně. Záchranný tým se 4 tunami materiálu poslala i Čína, která je jinak tradičním japonským nepřítelem.

Rusko okamžitě zvýšilo dodávky zemního plynu a vysílá vlastní specialisty a to i navzdory sporu o Kurily, který nedávno gradoval. Pomáhá i Evropa, Austrálie a mnoho dalších. Některé záchranné týmy do Japonska letí rovnou z novozélandského Christchurch. S jadernou krizí nabízí pomoc jak Spojené státy tak Rusko.

Ale i chudší země z regionu chtějí přispět svou troškou do mlýna. Srí Lanka posílá asi milion dolarů plus záchranáře, stejnou částkou přispívá i Mongolsko a přihodilo dva a půl tisíce vlněných přikrývek. A třeba afghánský Kandahár, který má vlastních problémů určitě víc než dost posílá také 50 tisíc dolarů na pomoc Japonsku.

Milan Kopp, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme