Jihoafrický prezident chce přísnější tresty za násilí na ženách, situace podle něj připomíná země ve válce

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa ve středu vyzval ke zpřísnění trestů kvůli narůstajícímu násilí na ženách a cizincích. Zároveň s odvoláním na nejnovější statistiky uvedl, že Jihoafrická republika je pro ženy jednou z nejméně bezpečných zemí na světě, informoval server BBC.

Kapské Město Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Cyril Ramaphosa během kampaně | Foto: Sumaya Hisham | Zdroj: Reuters

Na zasedání parlamentu prezident uvedl, že počet žen a dětí, které se stávají oběťmi násilí, odpovídá zemím ve válce. Muži za minulý rok v JAR zavraždili 2700 žen a 1000 dětí, v téměř 57milionové zemi bylo zároveň nahlášeno nejméně 100 znásilnění denně, cituje BBC Ramaphose.

V rámci nového akčního plánu Ramaphosa slíbil větší podporu obětem násilných činů, posílení soudního systému, navýšení trestných sazeb za sexuální násilí a důkladnější vzdělávání. „Násilí není problémem žen, je to problém mužů,“ uvedl prezident.

Narůstající počet vražd a násilí na ženách pobouřil v posledních týdnech tisíce Jihoafričanek, které se kvůli tomu vydali protestovat do ulic. Diplomatickou roztržku způsobila také vlna výtržností namířených proti cizincům, která se vystupňovala na začátku září. Policie v souvislosti s rabováním obchodů a násilím zadržela stovky pachatelů, 12 lidí, převážně Jihoafričanů, při násilnostech zahynulo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme