Jihoafrický prezident Zuma se stal terčem obscénního kresleného humoru

Prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma je opět na kordy se známým karikaturistou. Jonathan Shapiro, známý jako Zapiro a pracující pro noviny Mail and Guardian, vyobrazil státníka v podobě penisu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihafrický prezident Jacob Zuma | Zdroj: Reuters

Vládní strana Africký národní kongres kreslířův počin odsoudila.

Případ znovu rozproudil v zemi debatu o svobodě projevu a o právu na ochranu soukromí. Samotný prezident Zuma už se hájil před soudem jako údajná oběť pomluvy víc než desetkrát.

Prominentní kreslíř považuje své gesto za projev zdravé drzosti vůči hodnostáři, který se bere příliš vážně. Omlouvat se nehodlá ani za to, že v doprovodné básni tituluje Zumu hanlivým anglickým slovem ‚dick‘.

Bělošský tvůrce Zapiro se s černošským lídrem má sejít u soudu na podzim v jiné kauze. Před lety očistila justice Zumu z obvinění, že znásilnil rodinnou známou. Zapiro pak dnešního prezidenta vyobrazil v pozici, kdy se chystá sexuálně zneužít ženskou postavu symbolizující spravedlnost.

Jacob Zuma vede kontroverzní partnerský život v zemi s vysokým výskytem HIV. Čerstvě je v manželském svazku se čtyři ženami zároveň, proslavily se také jeho výroky o sprchování, které snižuje riziko nákazy.

Jan Prokeš, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme