Mučení, nucené práce a vraždy. Karadžičova exporadce poslali za zločiny z války na 11 let do vězení

Jedenáct let vězení za zločiny spáchané během války v Bosně a Hercegovině v letech 1992 - 1995. Tak zní zatím nepravomocný rozsudek vynesený v prvoinstančním řízení s Jovanem Tintorem, který mimo jiné býval poradcem někdejšího prezidenta bosenských Srbů Radovana Karadžiče.

Sarajevo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jovan Tintor při rozhovoru. | Foto: PLBIH | Zdroj: Repro YouTube

Tintor býval poradcem někdejšího prezidenta bosenských Srbů Radovana Karadžiče, který byl za válečné zločiny odsouzen haagským tribunálem, zatím nepravomocně, ke 40 letům vězení.

Bosna 25 let od války: Mladí odcházejí a politici se zabývají minulostí

Číst článek

Obžaloba Tintora obsahovala osm bodů a obecně se týkala systematických útoků spáchaných od dubna do konce července 1992 vůči nesrbskému obyvatelstvu sarajevského předměstí Vogošća, kde Tintor v té době vedl takzvaný krizový štáb.

Konkrétně byl obžalován z nezákonného zadržování, mučení, posílání lidí na nucené práce a také z odpovědnosti za vraždy velkého počtu obětí muslimské (dnes bosňácké) a chorvatské národnosti, spáchané v několika zajateckých táborech ve Vogošći.

Tintorovi se dařilo unikat před spravedlností až do února 2016. Zadržen byl v Rači na hraničním přechodu se Srbskem na základě zatykače, který byl vydán už v roce 1999.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme