Káhira přestane být hlavním městem, Egypt staví novou metropoli

Pět až sedm milionů obyvatel má mít nové hlavní město Egypta, které se právě dnes začíná stavět uprostřed pouště. Budoucí metropole zatím nemá jméno. Jako první se do ní má z Káhiry přestěhovat vláda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Model plánovaného nového hlavního města Egypta stavbu na mezinárodní investiční konferenci v Šarm aš-Šajchu

Model plánovaného nového hlavního města Egypta stavbu na mezinárodní investiční konferenci v Šarm aš-Šajchu | Zdroj: Reuters

Nová metropole vyroste uprostřed pouště během několika let. Takové jsou aspoň plány současného vedení.

"V první etapě projektu se jedná o přesun vlády a ministerstev z Káhiry do nového hlavního města. Pokud se nám tuto fázi podaří dokončit během dvou let, bude to obrovský počin. Ulehčíme tím Egypťanům, ulehčíme tím centru Káhiry od přelidnění a dopravní zácpy," uvedl k projektu egyptský prezident Abd al-Fattáh Sísí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stavba metropole má oživit egyptskou ekonomiku, informuje zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Infrastrukturu vládní čtvrti nového hlavního města s úřady má financovat stát, který si na to ale bude muset půjčit. Náklady první etapy se odhadují na 10 miliard korun.

Další části, komerční a obytné čtvrti pak má financovat soukromý kapitál. Dohody jsou podepsané většinou s investory z bohatých ropných zemí Zálivu, zejména ze Spojených Arabských Emirátů, ale také se společnostmi z Číny.

Podle egyptského vedení mají podobné megaprojekty rozhýbat ekonomiku. Očekává se zejména oživení stavebnictví a vznik mnoha pracovních příležitostí.

Egyptská vláda ukázala plány na nové hlavní město, chce předejít přelidnění

Číst článek

Metropole vyroste zhruba ve vzdálenosti 70 kilometrů východně od Káhiry, zhruba na půli cesty do přístavního města Suez. Už dnes je tam vojenské letiště, které se má přeměnit pro potřeby budoucího hlavního města.

V něm pak nemá chybět ani obrovský park o dvojnásobné rozloze slavného newyorského Central Parku, ale i široké bulváry, mrakodrapy nebo elektrická trať do Káhiry.

Káhira je i kvůli migraci přeplněné město | Foto: Fotobanka stock.xchng

Milan Kopp, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme