Katalánsko získá větší nezávislost na Madridu

Obyvatelé Katalánska podpořili větší nezávislost svého regionu na Španělsku. V referendu odsouhlasili zákon o novém autonomním statutu této oblasti s centrem v Barceloně. Pro hlasovaly skoro tři čtvrtiny zúčastněných voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Madrid | Foto: europa.eu.int

Současná smlouva, která upravuje vztah španělské centrální vlády a Katalánska, je stará více než 30 let. Vznikla po smrti diktátora Franciska Franka. Podle nových pravidel získá katalánská vláda další pravomoci. V regionu zůstane větší část daní vybraných na tomto území. Barcelona také převezme kontrolu nad místními železnicemi a silnicemi a bude udělovat pracovní povolení.

Španělští socialisté, kteří v současné době vládnou jak v Madridu, tak v Barceloně, reformu podporují. Stejný názor mají také umírnění katalánští nacionalisté ze strany Konvergence a jednota.

Konzervativní Lidová strana naopak vidí ve větší autonomii regionu ohrožení jednoty a celistvosti Španělska. Proti je ale i Republikánská levice Katalánska, která chce pro oblast získat úplnou nezávislost. Pozorovatelé upozorňují na to, že výsledek může mít velký vliv na příměří, které vyhlásili baskičtí separatisté z ETA. Ti by totiž mohli vznést nové požadavky na samostatnost Baskicka.

Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme