Ke stabilizaci Iráku mají pomoci Turci

Spojené státy našly významnou muslimskou zemi, která chce spojencům pomoci v Iráku. Touto zemí je Turecko, jehož parlament rozhodl o vyslání vojáků na žádost Washingtonu. Turecko také dostalo před pár dny od Američanů výraznou povzbuzující finanční injekci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ankara

Američané, kterým se zatím nepodařilo sehnat potřebnou většinu v Radě bezpečnosti k přijetí rezoluce otevírající cestu k širší mezinárodní vojenské pomoci, konečně našly muslimskou zemi, která chce v Iráku pomoci. Turci mají na rok pomoci stabilizovat Irák, nebylo ale rozhodnuto, od kdy ani kolik jich Ankara vyšle. Bílý dům přislíbil Turecku 8 a půl miliardy dolarů, které ale nebyly podmíněny vysláním vojáků do Iráku.

Přesto se Turecko, americký spojenec z NATO, zachovalo tentokrát vstřícněji než v březnu, kdy odmítlo umožnit americkým jednotkám vpadnout do Iráku ze severu a místo toho dramatizovalo situaci v přilehlé kurdské oblasti Iráku.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme