Kim Čong-il se snaží obklopit syna nejvěrnějšími funkcionáři

Sjezd severokorejské Strany práce potvrdil Kim Čong-ila ve funkci generálního tajemníka. Konference vládnoucích komunistů, která začala v Pchjongjangu, také rozhoduje o obsazení dalších vedoucích postů i o možném nástupnictví současného diktátora.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přes chatrné zdraví drží pevně moc v rukou. Kim Čong-il a jeho syn Kim Čong-un

Přes chatrné zdraví drží pevně moc v rukou. Kim Čong-il a jeho syn Kim Čong-un | Zdroj: ČTK

První oficiální krok už byl učiněn. Krátce před zahájením sjezdu ho Kim Čong-il jmenoval do hodnosti čtyřhvězdičkového generála. Informaci o jeho povýšení přinesla státní média, která o Kim Čong-unovi informovala vůbec poprvé.

Přestože na druhé straně nezmínila vůbec skutečnost, že je synem „drahého vůdce“. Celý proces předávání moci teprve započal. Sám Kim Čong-il, i přes chatrný zdravotní stav, zůstává pevně u moci. Přeci jen je jeho nejmladšímu synovi teprve 26 nebo 27 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

O konference KLDR .mp3

I z tohoto důvodu se ho Kim Čong-il snaží obklopit nejvěrnějšími příbuznými i funkcionáři. Do generálské hodnosti byla jmenována i Kimova sestra. Svým způsobem se ale opakuje historie ze sedmdesátých let minulého století, kdy mocenské pozice získával sám současný vůdce.

Tehdy od zakladatele jediné komunistické dynastie na světě – Kim Ir-sena. Jen oproti minulosti nyní vše probíhá mnohem rychleji, a to kvůli Kimovu nalomenému zdraví.

Ostře sledovaná Severní Korea

Svět sleduje současný vývoj v Severní Koreji velmi pozorně. Obává se, že by případné náhlé úmrtí Kim Čong-ila destabilizovalo situaci v zemi i v celém východoasijském regionu. Otázkou zůstává, zda už na probíhajícím sjezdu může jeho nejmladší syn získat i některou z důležitých stranických funkcí.

„Dá se očekávat, že do ústředního výboru, tedy v případě, že se skutečně má stát nástupcem Kim Čong-ila. Pro pokračování dynastie Kimů jsou ale nejdůležitější ozbrojené síly, které byly a jsou v KLDR vždy na 1.místě,“ uvedl východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

I proto v jejich velení stojí vůdcovi věrní a pro samotného Kim Čong-una je důležité, že se na probíhajícím sjezdu stal delegátem armády. Ta je mimochodem pátá největší na světě. Navíc s jaderným arzenálem. Tisíce vojáků se také v Pchjongjangu chystají na mohutnou přehlídku na počest sjezdu a údajně má být dosud největší vůbec.

Severokorejský režim je už tradičně tajnůstkářský. Přeci jen ale co se týče nejmladšího syna Kim Čong-ila, tak se o něm neví prakticky nic, ani vlastně jak vypadá.

Kult osobnosti v KLDR

„Pro drtivou většinu Severokorejců, ale i pro zahraničí zůstává Kim Čong-un skutečně velkou neznámou. Obyvatelé tohoto stalinistického státu ale stejně nemají žádnou možnost do rozhodování nejvyššího vedení nijak zasáhnout,“ říká východoasijský zpravodaj.

Kult osobnosti je ovšem v KLDR velmi silný. Především zakladatel země Kim Ir-sen je pro obyvatele doslova zbožštělým vůdcem a oficiálně stále prezidentem. I když zemřel už v roce 1994 a Kim Čong-un je jeho vnukem.

„Zda a kdy tedy bude veřejnosti jejich příští vládce oficiálně představen, to zatím zůstává velkým tajemstvím,“ dodává Robert Mikoláš.

Robert Mikoláš, David Hartmann Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme