Vojáci KLDR krátce překročili hranici s Jižní Koreou. Její armáda reagovala varovnými výstřely

Severokorejští vojáci v neděli krátce překročili hranice s Jižní Koreou, jejíž armáda na to reagovala varovnými výstřely. V úterý to podle agentury AP oznámil jihokorejský generální štáb. KLDR předtím vypustila na území svého jižního souseda stovky balonů s odpadem.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejci na hranici pracují na vojenském plotu u strážního stanoviště

Severokorejci na hranici pracují na vojenském plotu u strážního stanoviště | Foto: Kim Hong-Ji | Zdroj: Reuters

Několik severokorejských vojáků, kteří se věnovali blíže neurčeným pracím na severní straně hranice, v neděli okolo poledne překročilo vojenskou demarkační linii.

Jižní Korea obnoví vysílání propagandy u hranic s KLDR. Z reproduktorů budou hrát zprávy i K-pop

Číst článek

U sebe měli stavební nářadí a někteří byli ozbrojeni. Na své území se vrátili okamžitě poté, co jihokorejská armáda několikrát varovně vystřelila a spustila varovné vysílání.

Žádné další podezřelé aktivity KLDR neprováděla, uvedla jihokorejská armáda. Severokorejští vojáci podle ní zřejmě nepřekročili hranici úmyslně, protože tak učinili v zalesněné oblasti, kde není jasně viditelné značení.

Bližší informace armáda v Soulu neposkytla, podle jihokorejských médií se však incident týkal asi 20 až 30 severokorejských vojáků, kteří pravděpodobně zabloudili. U sebe měli například krumpáče.

Demilitarizované pásmo mezi oběma zeměmi je dlouhé 248 kilometrů a široké čtyři kilometry. Jde o nejvyzbrojenější hranici na světě, píše AP; na obou stranách střeží podminované ploty z ostnatého drátu vojáci. Jde o dědictví války z let 1950 až 1953. Obě země jsou od té doby de facto ve válečném stavu, protože konflikt skončil jen příměřím, nikoliv podpisem mírové smlouvy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme