Krajané v cizině stále častěji využívají služeb Českých škol bez hranic

Udržet si během pobytu v cizině dobrou češtinu pomáhá našim krajanům síť Českých škol bez hranic. K posílání dětí do těchto škol motivovala rodiče mimo jiné povinnost srovnávacích zkoušek. Ta v lednu letošního roku odpadla .

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká škola bez hranic v Londýně | Foto: Jiří Hošek

Povinnost hlásit ratolesti do kmenových škol ale v zákoně zůstala. Jaké je tedy teď pro rodiče hlavní lákadlo, pověděla Českému rozhlasu učitelka londýnské Školy bez hranic, Blanka Jaurisová:

„Většina rodičů nadále chce, aby rozdílové zkoušky byly. Ale je tu i ta věc, že rodiče chtějí, aby dítě zůstalo bilingvní.“

Blanka Jaurisová | Foto: Jiří Hošek

„Tady je problém, že i když na dítě česky mluvíte, v době, kdy nastoupí do anglické školy, tak se často stává, že přestane chtít mluvit česky, protože jediný, s kým potřebuje mluvit česky, je maminka. A ta maminka umí anglicky, takže tam ztrácí důvod, proč by mělo mluvit česky,“ posteskla si Jaurisová.

České školy bez hranic ve světě čekají na svůj nový status

Přesto ve světě zájem rodičů i dětí o české školy roste. Týká se to hlavně mladých rodin s dětmi školního věku. Ty čeká za pár let návrat do Česka a rodiče chtějí, aby si jejich ratolesti udržely dobrou češtinu.

A právě v tom různě po světě pomáhá síť Českých škol bez hranic. Na jejich formální zakotvení se ale stále čeká, uvádí ředitelka londýnské pobočky Zuzana Jungmanová:

Zuzana Jungmannová | Foto: Jiří Hošek

„Situace se má tak, že by české školy bez hranic měly dostat akreditaci a byly by kmenovými školami pro krajany trvale žijící v zahraničí."

"Což znamená, že děti krajanů, kteří mají české občanství, by se mohly přihlašovat do těchto kmenových škol.“

„Myslím, že je to nejideálnější způsob, jak češtinu udržet. A vlastně podpořit rodiče, aby dávali dětem české občanství,“ domnívá se Jungmanová.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme