Kurdové by chtěli žít v Iráku ve funkční federaci, jinak nevylučují referendum o nezávislosti

Bezpečná země pro všechny včetně žen a menšin a nejlépe v rámci Iráku. Tak si budoucnost Kurdistánu představuje ministr zahraničí tamní autonomní vlády Falah Mustafa Bákir, který do Prahy přijel na konferenci Forum 2000.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurdové prchají před postupujícími jednotkami Islámského státu

Kurdové prchají před postupujícími jednotkami Islámského státu | Zdroj: Reuters

„Realita je taková, že na severu Iráku máme Kurdistán, na západě žijí sunnité - dnes bohužel většinou pod vládou Islámského státu - a pak v Bagdádu a na jihu jsou šíité. Někteří se snaží toto faktické rozdělení popírat, ale tím se nic nevyřeší a realita se nezmění,“ popsal Falah Mustafa Bakir současné východisko kurdských požadavků vůči irácké vládě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zahraničí kurdské autonomní vlády Falah Mustafa Bákir vysvětluje, jakou budoucnost si představuje pro Kurdy v rámci Iráku

Dnešní problémy podle něj způsobila hlavně neochota předchozích kabinetů zapojit do vládnutí v zemi všechny složky společnosti - především náboženské a etnické menšiny jako sunnity a Kurdy. Bezpečnost a stabilitu by podle něj mohla zajistit federalizace země.

„Možnosti jsou omezené. Buď budeme pokračovat v současném nefunkčním a nebezpečném systému, nebo se dohodneme na ústavě, která vytvoří federální uspořádání Iráku. Anebo tu bude konfederace tří více či méně nezávislých států na území dnešního Iráku. Do konce roku bychom chtěli s iráckou vládou najít nějaké východisko,“ doplnil.

Boj proti Islámskému státu

Prioritou kurdské autonomní vlády teď je boj proti Islámskému státu a zlepšení situace statisíců uprchlíků. Požaduje proto plné vyzbrojení kurdských milicí - Pešmerg - i těžkými zbraněmi. Problematické jsou i jednání s centrální vládou o přerozdělování příjmů z ropy nebo status měst jako Kirkúk, kde žije velký počet Kurdů, ale leží mimo autonomní Kurdistán.

„Primárně se chceme dohodnout s Bagdádem na tom, jak vyřešit společně naše problémy a vytvořit funkční federaci. Když nám s tím ale naši partneři v Bagdádu nepomohou, našemu vedení nezbude jiná možnost než se obrátit na obyvatele Kurdistánu. Požádat je, ať se v referendu vysloví k vlastnímu právu na sebeurčení. A vedení bude muset jednat podle toho, jak oni rozhodnou,“ nevyloučil Falah Mustafa Bakir ani možnost nezávislého Kurdistánu.

Jak ale opakovaně zdůraznil, je to až poslední možná varianta. Jednotný, i když federativní Irák podle ministra zahraničí kurdské autonomní oblasti přinese celé zemi větší prosperitu a zajistí práva všech Iráčanů.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme