Kyjev se snaží zatáhnout novou Trumpovu administrativu do ukrajinské krize, tvrdí Putin
Současnou vyostřenou situaci na Ukrajině vyprovokoval Kyjev, řekl ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin během návštěvy Budapešti. Ukrajinská vláda se podle něj snaží zatáhnout novou americkou administrativu Donalda Trumpa do krize na východě země a není ochotna uplatňovat mírové dohody z Minsku, které mají zajistit urovnání konfliktu.
Maďarský premiér Viktor Orbán k tomu na společné tiskové konferenci s Putinem dodal, že jeho země má zájem na stabilní a úspěšné Ukrajině. „Výchozím bodem je ale mír a ten je možný jen prostřednictvím dohody z Minsku,“ řekl Orbán.
Putin i Orbán shodně zdůrazňovali význam vzájemné hospodářské spolupráce a vyslovili se pro zrušení sankcí, které Západ uvalil na Rusko v reakci na anexi Krymu a podporu donbaských separatistů. Tyto sankce podle Orbána připravily maďarský vývoz během tří let zhruba o 6,5 miliardy dolarů (asi 163 miliard Kč). Sankce „selhaly politicky, jakož i ekonomicky“ a „zachovat je by bylo škodlivé nejen pro Rusko, ale i pro Evropu,“ dodal šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó.
Trump telefonoval se světovými lídry. USA a Rusko chtějí obnovit obchodní styky
Číst článek
„Svět prožívá významné přeskupování a věříme, že to povede k vytvoření příznivějších podmínek pro vztahy mezi Evropskou unií a Ruskem,“ řekl dále Orbán, který jako jeden z mála evropských vůdců otevřeně vítal zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.
„Tato situace nemůže vyhovovat nikomu,“ prohlásil o sankcích Putin, který na tiskové konferenci také tvrdil, že ukrajinští oligarchové, bezpochyby se souhlasem úřadů v Kyjevě, finančně podporovali v předvolební kampani Trumpovu soupeřku Hillary Clintonovou
Místem tvrdých bojů s desítkami mrtvých a raněných se na Ukrajině v posledních dnech stalo průmyslové město Avdijivka, ležící nedaleko severního okraje Doněcka kontrolovaného separatisty. Ukrajinská armáda a povstalci se vzájemně obviňují z nasazení těžkých zbraní a hlásí vysoké ztráty nepřítele.
Na východě Ukrajiny byla od propuknutí bojů na jaře 2014 dojednána v rámci dohod z Minska řada příměří, která však byla narušována s postupně rostoucí intenzitou. Plně respektováno není ani poslední zastavení palby z konce loňského roku, z čehož se strany obviňují navzájem.
Konflikt si dosud vyžádal skoro 10 000 lidských životů.
Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to stále popírá.