Lékaři v Británii nestíhají ošetřovat pacienty, nemocnice vyhlásily stav nouze

Nemocnice ve Spojeném království přestaly zvládat příjem pacientů, včetně akutních případů. Několik z nich proto vyhlásilo v posledních dnech stav nouze. Média zahltilo mnoho příběhů pacientů, kteří čekali hodiny na chodbě, než se jim dostalo potřebné péče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice. Ilustrační foto | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Mimořádnou událost vyhlásilo osm nemocnic, ve kterých není údajně jediné volné lůžko. Celkově vázne příjem pacientů, akutní případy se řeší uvnitř sanitek před nemocnicemi a příbuzní pomáhají personálu.

V některých zařízeních dokonce vztyčili polní stany, coby dodatečné prostory pro příjem pacientů. Objevily se i případy, kdy dispečeři nemohli poslat k pacientům sanitky.

„Jde o sezónní výkyv, zdravotní potíže má mnohem více starších lidí, než je obvyklé. Je to ale také důsledek nejrůznějších organizačních změn v britském zdravotnictví, včetně horšího přístupu k servisu praktických lékařů,“ vysvětluje důvody kolapsu londýnský zpravodaj Jiří Hošek.

Čekací doby na akutním příjmu jsou nejhorší za posledních 10 let. Špatná situace panuje v Británii od listopadu a dále eskalovala v novém roce.

O zdravotnictví debatovali britští politici

Například Anglie, Wales, Skotsko a Severní Irsko mají závazek ošetřit 95 nebo 98 procent pacientů během čtyř hodin po jejich příjezdu na akutní příjem.

Tento cíl se ale nyní plnit nedaří. Ve Walesu takto v listopadu ošetřili 84 procent a v Severním Irsku 81 procent pacientů. Situace se navíc může ještě zhoršovat. Ministr zdravotnictví Jeremy Hunt přesto kvality britského zdravotnictví hájí.

„V přední linii péče o pacienty teď zažíváme opravdu velmi tvrdé období. Britský systém bezplatné zdravotní péče ale loni v nezávislém hodnocení vyšel coby nejlepší na světě. I kvůli personálu na urgentním příjmu je třeba zmínit všechny ty případy výtečné péče, které se pacientům dostává i teď, v zimním období,“ podotkl Hunt.

Britský premiér David Cameron | Foto: Reuters

Zdravotnictví se dnes také řešilo při premiérských interpelacích a padala velmi ostrá slova. Šéf opozičních labouristů Ed Miliband obvinil Davida Camerona ze zrady pacientů a z porušení slavnostních slibů.

Podle Milibanda je kritická situace na nemocničních akutních příjmech odrazem chybných rozhodnutí vlády. Premiér na to reagoval slovy, že labouristé zneužívají zdravotnictví jako politickou zbraň a že je to naopak jeho kabinet, který rozhodl o navýšení početního stavu lékařů i sester v nemocnicích.

Jiří Hošek, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme