Ministerstvo vnitra připravuje kvůli kontroverzním výrokům propuštění šéfa rozvědky Maassena

Německé ministerstvo vnitra se podle informací agentury DPA chystá propustit či poslat do výslužby šéfa Spolkového úřadu na ochranu ústavy Hanse-Georga Maassena. Poradcem na ministerstvu, jak se očekávalo, se tak pravděpodobně nestane. Důvodem chystaného kroku jsou podle agentury jeho kontroverzní výroky v proslovu připraveném na rozloučenou s dosavadní funkcí.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hans-Georg Maassen | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters, Český rozhlas

Maassen se podle DPA proti očekávání nestane po odchodu z čela civilní kontrarozvědky zvláštním poradcem na ministerstvu vnitra. V nové funkci měl mít na starosti evropské a mezinárodní záležitosti.

S odvoláním na zdroje z bezpečnostních kruhů německá agentura uvedla, že ministerstvo připravuje jeho odchod z funkce šéfa civilní kontrarozvědky. Zatím není jasné, zda bude propuštěn, nebo bude pouze poslán do výslužby.

Rozhodnutí, že je nutné se Maassena zbavit, padlo údajně na základě textu jeho projevu, který si přichystal na rozloučenou s funkcí šéfa Spolkového úřadu na ochranu ústavy, kterou zastával od roku 2012.

Šéf německé civilní kontrarozvědky Maassen kvůli výrokům o Chemnitzu končí. Bude tajemníkem na vnitru

Číst článek

Maassen ve své řeči podle DPA silně kritizoval sociální demokracii (SPD), která spolu s konzervativní unií CDU/CSU tvoří německou vládu. Hovořil prý mimo jiné o tom, že v SPD působí krajně levicové síly.

‚Vyvodíme důsledky‘

V textu řeči také obhajoval své kontroverzní výroky k dění v Chemnitzu. Po srpnové vraždě Němce v tomto saském městě, z níž jsou podezřelí tři žadatelé o azyl, se zde konaly demonstrace a objevily se také útoky na cizince.

Jeden z nich zachytilo hojně zveřejňované video, které Maassen zpochybnil s tím, že mohlo jít o cíleně šířenou nepravdivou informaci. Později ale musel připustit, že video je autentické.

Ministerstvo vnitra v neděli v reakci na informace DPA uvedlo, že jsou mu Maassenovy výroky z projevu na rozloučenou známy, že se jimi zabývá a „vyvodí z nich potřebné důsledky“. „Nyní k tomu nemůžu nic říct,“ reagoval na dotaz ministr vnitra Horst Seehofer.

Spor o Maassenovy výroky a jeho další osud ve funkci vyvolal v září vážnou krizi německé koaliční vlády. Tu se nakonec podařilo zažehnat právě dohodou o jeho konci v kontrarozvědce a zaměstnáním přímo na ministerstvu vnitra.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme