Maďaři do Unie chtějí - v referendu však nízká účast
Maďaři v referendu rozhodli o vstupu do Evropské unie. Plebiscit ale poznamenala nízká volební účast. Na maďarské politické scéně se kvůli tomu množí vzájemné obviňování stran z neúspěchu. Oficiální výsledky referenda, které byly oznámeny v neděli večer, se v podstatě neliší do těch předběžných. Zúčastnilo se ho 45,62 procenta oprávněných voličů. Z nich 83,76 procenta, tedy více než 3 a půl miliónů lidí hlasovalo pro vstup Maďarska do Evropské unie.
Prezident republiky Ferenc Mádl při této příležitosti připustil, že nízká účast voličů si vyžádá hlubší analýzu.
Podle českých politiků je maďarská nízká účast v referendu sice varující - rozhodující ale je, že Maďaři se pro vstup do Evropské unie vyslovili. Premiér Vladimír Špidla chce dosáhnout toho, aby v červnu k hlasování o vstupu Česka do unie přišlo víc než polovina obyvatel.
Za velmi znepokojivý signál považují výsledky maďarského referenda politici v Polsku. Nepřekvapil je samotný poměr mezi příznivci a odpůrci Unie, ale nízká účast voličů v referendu. Předseda parlamentní Komise pro evropskou integraci a bývalý premiér Józef Oleksy je méně než 50 procent účastí maďarských občanů v referendu překvapen. Doufal, že v Maďarsku bude svou proevropskou orientaci demonstrovat většina společnosti. Poslanec Jan Rokita z proevropské strany Občanská platforma označil výsledek maďarského hlasování za velmi špatný signál pro Polsko. U našich severních souisedů je totiž k platnosti referenda vyžadována nadpoloviční účast voličů v hlasování. Existuje proto reálná hrozba, že referendum bude neplatné a k rozšíření Unie by mohlo dojít bez Polska.