Maďarsko čelí kvůli kontroverzní ústavě až třem právním řízením

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso v reakci na kroky maďarské vlády oznámil, že proti Maďarsku budou zahájena právní řízení ve věci ohrožené nezávislosti národní banky, zpochybňování ombudsmana na ochranu osobních údajů a reformy soudnictví. Maďarsko teď má měsíc, aby se vyjádřilo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso oznámil, že proti Maďarsku budou vedeny právní kroky

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso oznámil, že proti Maďarsku budou vedeny právní kroky | Zdroj: Reuters

Pokud maďarská vláda příslušné zákony nezmění, může ji Komise nakonec zažalovat u Evropského soudního dvora, tedy nejvyššího soudu Evropské unie.

Mluvčí maďarské vlády hodnotí zahájení právního řízení jako možnost diskutovat o konkrétních, nikoli obecných námitkách ze strany Unie. Nyní prý začíná důkladné prošetření problémů, aby Maďarsko mohlo dát co nejdříve odpověď, uvedla vládní mluvčí v tiskovém prohlášení.

„Je to taková nic neříkající reakce, abych tak řekl, bagatelizující. V oficiálních reakcích je cítit snahu podceňovat kritiku z Bruselu. Hned se vždy připomíná, že podobných právnických řízení se vedou stovky,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu v Budapešti Gregor Martin Papucsek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu v Budapešti Gregor Martin Papucsek se vyjadřuje k aktuální situaci v Maďarsku

A dodává, že podle odborníků chce Evropská komise především demonstrovat přísnost při kontrole dodržování svých norem a Maďarsko je v současnosti nejslabším článkem řetězu.

Maďaři se ale musejí rozhodnout rychle, jestli přislíbí nápravu, anebo budou trvat na svých původních stanoviscích. Na řešení roztržky s Bruselem totiž nedostali ani obvyklé dva měsíce.

„Vzhledem k naléhavosti těchto problémů a také vzhledem k tomu, jaká ekonomická situace je v Maďarsku, tak bylo přijato rozhodnutí, že Maďarsko dostane jen jeden měsíc na to, aby nám odpovědělo na všechny obavy,“ vysvětlil místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.

O výhradách Bruselu se teď v Maďarsku živě diskutuje, konkrétní kroky k jejich nápravě ale zatím nikdo nepodnikl. Převládají totiž spíše nejrůznější prohlášení.

Ministr spravedlnosti a veřejné správy Tibor Navracsics například oznámil, že ve věci národní banky a ombudsmana na ochranu osobních dat se stanoviska mezi Budapeští a Bruselem sblížila.

Zcela otevřená ale podle něj zůstává problematika justice, konkrétně povinný odchod soudců do důchodu ve věku 62 let.

Maďarsko bude muset Bruselu vyhovět, myslí si ekonomové

Zatímco se politici uchylují ke slovním přestřelkám s Bruselem, hospodářští experti tvrdí, že vláda nakonec bude muset ustoupit a požadavky Evropské komise splnit.

Hrozí totiž, že jinak nedostane další tolik potřebný úvěr od Unie a Mezinárodního měnového fondu. Půjčka má pomoci obnovit důvěru v maďarské hospodářství.

Evropské kritice bude zítra na zasedání Evropského parlamentu osobně čelit premiér Viktor Orbán. Chystá se prý – podle svých slov – ubránit zemi proti útokům evropské levice.

Mluvčí premiéra dal již dříve najevo, že Viktor Orbán vidí za nejnovější kritikou klamavou kampaň a nepodložené osočování ze strany evropské levice. Opozice přitom vládu kritizuje za neochotu k ústupkům.

Předsedou Evropského parlamentu se ovšem právě dnes stal Orbánův levicově zaměřený kritik Martin Schulz. Část europoslanců navíc požaduje, aby byla Maďarsku pozastavena hlasovací práva v Bruselu.

Postup Evropské komise se ale nelíbí ani Polákům. Několik desítek příznivců největší polské opoziční strany Právo a spravedlnost dnes ve Varšavě demonstrovalo na podporu „bratrů Maďarů“.

Gregor Martin Papucsek, Ondřej Houska, David Šťáhlavský, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme