Maďarsko diskutuje o omezování internetu mediálním zákonem
Maďarský mediální zákon platí už pár měsíců a stále je ve středu pozornosti i kritiky. Nejnovější diskuse probírají, jestli se vztahuje i na komentáře na internetu a zda je možné trestat za extrémní názory na blogu nebo za nevhodné komentáře pod články na internetových portálech.
Pro internetová média začal platit diskutovaný zákon až od 1. července a už začalo vyšetřování proti internetovému vydání levicového deníku Népszava. V ohlasech na jeden článek se neznámý diskutující vyjádřil dehonestujícím způsobem o prezidentovi republiky.
Takzvaný mediální ombudsman začal případ vyšetřovat a zdvihla se velká vlna protestů, které tvrdí, že podobné diskuse je zvykem moderovat, ale nemělo by sem zasahovat žádné omezování svobody slova.
Zpravodaj ČRo v Maďarsku Gregor Martin Papucsek rozebírá zkušenosti s novým mediálním zákonem
Na vyšetřování reaguje nejcitlivěji samotný tisk. Vyšla série odmítavých komentářů v politických denících, posměch si dělají i bulvární listy.
Vyšlo najevo, že opatření týkající se nového zákona jsou nepřesná. Velká mediální rada, jejíž vznik se kritizoval už před půl rokem, sestává pouze z delegátů vládní strany Fidesz. Jednobarevná rada podle kritiků nemá právo zkoumat složky mediálního světa jako jsou komentáře. Ty nespadají pod její kontrolu a ona tedy nemá možnost pokutovat médium, které je na internetu zveřejňuje.
Maďarští internetoví přispěvatelé jsou mimořádně aktivní a vnímaví na aktuální události. Například Viktor Orbán nyní sklízí mnoho posměchu za dnešní vystoupení v Evropském parlamentu a především za usnesení, které odsuzuje novou maďarskou ústavu a požaduje ji změnit.