Masakr na americké škole opět otevřel citlivé téma držení střelných zbraní

Vražda dvaceti malých dětí na základní škole v americkém Connecticutu znovu rozvířila debatu o pravidlech držení střelných zbraní. Před Bílým domem se krátce po masakru sešla zhruba stovka lidí, kteří demonstrovali za zákaz jejich prodeje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti před Bílým domem po masakru v Connecticutu

Demonstranti před Bílým domem po masakru v Connecticutu | Zdroj: Reuters

Toto citlivé téma zmínil v kondolenčním prohlášení ke střelbě americký prezident Barack Obama. Příliš konkrétní ale nebyl.

Snadný přístup ke střelným zbraním prosazuje v Kongresu Národní střelecká asociace. Stoupenci volného prodeje pistolí a pušek argumentují ústavou, přesněji jejím druhým dodatkem.

Spojené státy oplakávají oběti masakru ve škole

Číst článek

„V době, kdy byl druhý dodatek napsán, trvalo nejméně minutu a většinou podstatně déle, než člověk mohl znovu použít už vystřelenou zbraň,“ vysvětluje profesor historie z Bostonské univerzity Igor Lukeš Lukeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si komentář k druhému dodatku americké ústavy profesora historie Bostonské Univerzity Igora Lukeše

Dodatek vytvořený v prosinci roku 1791 podle jeho slov nijak nezohledňuje moderní reálie a soudobé technické možnosti.

„Dnešní poloautomatické pistole, které tito maniaci používají, střílí tak rychle, jak rychle člověk dokáže spouštět spoušť. To je přirozeně situace, na kterou autoři dodatku ústavy ani nepomysleli,“ dodává Lukeš.

Pravidla držení zbraní se v jednotlivých státech USA liší

O pravidlech týkajících se držení zbraní přitom v USA rozhodují jednotlivé státy. V některých jsou nastaveny přísněji, v jiných jsou naopak laxnější.

„Ve státě New York není jednoduché si zbraň pořídit, daleko snazší je to ale ve Virginii, což je stát, kde žije hodně lidí na venkově, hodně se loví, tam jsou ta pravidla daleko méně přísná,“ vysvětluje zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka.

K získání zbraně ve Spojených státech vesměs postačí řidičský průkaz. Někde si však prodejci berou několik dní na to, aby zkontrolovali, zda zájemce o zbraň nemá záznam v trestním rejstříku.

Pravidla pořízení a držení zbraně jsou v USA obecně mnohem volnější než v Evropě, byť jsou však rozdíly mezi jednotlivými americkými státy veliké.

Zatímco v New Yorku se zbraň jen tak snadno koupit nedá, naopak v Coloradu s jeho kovbojskou tradicí prodávají zbraně dokonce přímo v supermarketech a to včetně Walmartu, největšího amerického řetězce.

Jan Prokeš, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme