Měl Irák tajné zbraně? Britové jsou si jisti, Američané ne

Spojené státy a Velká Británie nejsou zajedno v tom, zda v Iráku naleznou zbraně hromadného ničení. Zatímco britský premiér, který je v Iráku na návštěvě, věří, že tam režim Saddáma Husajna zbraně zanechal, nejvyšší představitelé administrativy George Bushe si tak jistí nejsou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

krabice s chemickými látkami

krabice s chemickými látkami | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Pro Američany zůstává záhadou, proč proti nim Iráčané nepoužili chemické nebo biologické zbraně. Ve Washingtonu přicházejí k závěru, že je to možná tím, že už Irák žádné takové zbraně ve chvíli spojeneckého útoku neměl.

Bývalý britský ministr zahraničí Robin Cook, který odstoupil z funkce těsně před válkou, řekl, že nebudou-li zbraně hromadného ničení v zemi objeveny, pak to znamená, že zásah v Iráku neměl opodstatnění. S tímto názorem souhlasí také mnozí jiní aktéři na britské politické scéně.

Ministr obrany Donald Rumsfeld očekává, že odpověď by mohla přinést vyšetřování doposud zadržených nejvyšších představitelů režimu Saddáma Husajna. Národně bezpečnostní poradkyně Condoleeza Riceová zase sází na výslechy iráckých vědců.

Jediným čerstvým důkazem zakázaných iráckých programů, jsou dvě mobilní laboratoře na výrobu biologických zbraní, na jiných podezřelých místech, na které v OSN upozorňoval Colin Powel, se nenašlo nic.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme