Merkelová souhlasila s požadavky zemských šéfů k odklonu od jádra
Německé energetické společnosti zaznamenávají prudký pokles cen akcií. Energetická společnost Vattenfall chce náhradu za uzavření svých jaderných reaktorů v Německu. Kancléřka Angela Merkelová se dnes shodla s premiéry všech zemských vlád na dalším postupu při odchodu od jaderné energie.
Německá vláda zrevidovala své plány tak, aby doba provozu jaderné elektrárny nepřekročila 30 let. Odpojování reaktorů ze sítě tak bude postupné.
Jakým způsobem Německo opustí jádro a čím ho nahradí, vysvětloval ve Stalo se dnes spolupracovník Radiožurnálu Jaroslav Šonka
„Šestého června předložíme energetický koncept a okamžitě může začít legislativní proces,“ prohlásila Angela Merkelová.
Široká politická shoda je možná, potvrdila premiérka Severního Porýní-Vestfálska a jedna z předních političek opoziční SPD Hannelore Kraftová.
Poslední jaderná elektrárna by měla skončit nejpozději do závěru roku 2022, poté chce Německo více využívat energii z obnovitelných zdrojů. I v případě, že by se v zemi vyměnila vláda, zřejmě nebude šance toto rozhodnutí změnit.
„Politická špička se dohodla na tom, že se bude snažit umístit jaderné Ne do ústavy, čili to znamená, že by příští vlády tuto možnost mít neměly,“ připomněl ve vysílání Radiožurnálu spolupracovník Jaroslav Šonka.
Nová studie ukázala, že ztráty německých energetických koncernů E.ON a RWE mohou dosáhnout 22 miliard eur. Ředitel švédské společnosti Vattenfall v rozhovoru pro deník Les Echo řekl, že budou po německém státu požadovat náhradu škody.