Merkelová utíká Schulzovi. Do Spolkového sněmu se může dostat šest stran

Náskok křesťanských demokratů kancléřky Angely Merkelové a jejich bavorského partnera CSU nad sociálními demokraty bývalého předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze v posledních týdnech narůstá. Trend potvrdil i průzkum agentury Emnid, jehož výsledky v sobotu zveřejnil deník Bild am Sonntag. Do Spolkového sněmu by se po volbách na konci září dostalo podle něj šest stran oproti současným čtyřem.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle německé kancléřky Angely Merkelové čeká unii při jednáních o reformě azylového systému ještě hodně práce | Zdroj: Reuters

Konzervativní unie křesťanských demokratů (CDU) a bavorské Křesťanskosociální unie by v případě, že by se volby konaly v sobotu, dostala podle průzkumu 36 procent hlasů. Její podpora se tak od ankety stejné agentury z minulého týdne nijak nezměnila.

O dva procentní body si ale oproti minulé neděli pohoršila sociálnědemokratická strana (SPD), která na počátku letošního roku zaznamenala raketový nárůst preferencí poté, co se do jejího čela jako kandidát na kancléře postavil Martin Schulz. Zatímco ještě před několika týdny měla SPD podporu zhruba stejnou jako CDU/CSU, nyní by ji podpořilo už jen 29 procent voličů.

Osídlujte německý venkov, vyzvala Merkelová migranty

Číst článek

Do parlamentu by se podle ankety agentury Emnid po čtyřech letech se ziskem šesti procent hlasů vrátili liberálové ze Svobodné demokratické strany (FDP), kteří v pátek na postu svého předsedy potvrdili osmatřicetiletého Christiana Lindnera.

Možná koalice s liberály

Pokud by FDP ve volbách výrazně uspěla, mohla by Merkelová vytvořit stejně jako v letech 2009 až 2013 koaliční vládu právě s liberály. Prozatím by ale zisk FDP na konzervativně-liberální většinu ve spolkovém sněmu nestačil.

Kromě konzervativců, sociálních demokratů a liberálů by podle průzkumu v německém parlamentu zasedli opět i poslanci Zelených (sedm procent) a postkomunistické Levice (devět procent). Parlamentní většinu by ale nezískala ani uvažovaná levicová koalice těchto dvou stran s SPD.

Merkelová dokáže mluvit s testosteronovými politiky, myslí si analytik před jejím setkáním s Trumpem

Číst článek

Poprvé by se podle průzkumu mohla v září do Spolkového sněmu dostat i pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD), které vyjádřilo podporu devět procent dotázaných. Všechny ostatní strany s šancí dostat se do parlamentu ale už dříve uvedly, že by s AfD do koaliční vlády nešly.

Jedinou alternativou se tak zdá v současnosti být pokračování velké koalice CDU/CSU a SPD. Jejich vedení to ale prozatím odmítá.

Aktuální průzkum zveřejnila agentura Emnid jen týden před konáním zemských voleb v nejsevernější německé spolkové zemi Šlesvicku-Holštýnsku, které mnozí odborníci považují za test nálady před volbami celoněmeckými. Za dva týdny pak o složení zemského sněmu budou rozhodovat v nejlidnatější německé spolkové zemi - Severním Porýní-Vestfálsku. V součtu tak bude v květnu ve volbách hlasovat zhruba čtvrtina všech oprávněných voličů v Německu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme