Šéf americké sněmovny Johnson ustál pokus o odvolání. Podpořili ho i opoziční demokraté
Americká Sněmovna reprezentantů v noci na čtvrtek zamítla návrh silně konzervativní republikánky Marjorie Taylorové Greenové odvolat předsedu komory Mikea Johnsona. Kongresmani se většinou 359 ku 43 hlasům vyslovili, že se jejím podnětem nechtějí zabývat, píše agentura AP. Zastánkyně tvrdé linie z Georgie ve svém projevu označila Johnsonovo vedení za „ubohé, slabé a nepřijatelné“.
Že se pokusí svého kolegu z Louisiany z postu sesadit, avizuje Taylorová Greenová již dlouho. Pro tuto chvíli však i opoziční sněmovní demokraté dali najevo, že jsou ochotní podpořit republikána v čele komory za účelem udržení politické stability.
„Naše rozhodnutí zastavit Marjorie Taylorovou Greenovou před uvržením země do chaosu vychází z našeho odhodlání problémy řešit,“ poznamenal šéf demokratické menšiny ve Sněmovně reprezentantů Hakeem Jeffries.
„Jak jsem říkal již na začátku, mám v úmyslu pokračovat ve své práci a přijímat odpovědnost za její výsledky. To je dle mého vedení,“ poznamenal Johnson po hlasování a dodal, že doufá, že hlasování znamená „konec osobní politiky“.
‚Teď není vhodný čas‘
Pro vyvolání hlasování o nedůvěře se vyslovilo 11 republikánů – více, než bylo loni na podzim potřeba k odvolání bývalého předsedy komory Kevina McCarthyho. Křehkost Johnsonova postu podtrhuje fakt, že jediný kongresman či kongresmanka mohou vyvolat hlasování o nedůvěře v předsedu.
‚Musíme postupovat rychle.‘ USA v dodávkách zbraní naráží na problémy, dorazit můžou až na konci roku
Číst článek
Krok Taylorové Greenové si nezískal podporu Donalda Trumpa, ačkoliv kongresmanka je jeho spojenkyní. „Naprosto (Taylorovou Greenevou) zbožňuji,“ poznamenal podle AP Trump, vyzval však republikány k práci na porážce demokratů v listopadových volbách. „Někdy možná (Johnsona odvoláme), ale teď není vhodný čas,“ dodal Trump.
Dvaapadesátiletý republikánský předseda Johnson si získal podporu řady demokratů před několika týdny, když po měsících otálení předložil k hlasování a podpořil sérii zákonů o americké zahraniční vojenské pomoci, která zahrnovala pomoc Ruskem napadené Ukrajině i Izraeli, ačkoliv tím podle mnohých riskoval osobní politickou kariéru. Johnson se dříve jako řadový kongresman stavěl proti americké podpoře Ukrajiny.