Mladí Turci považují zákony proti prodeji alkoholu za nesmyslné náboženské omezení
Stovky mladých lidí protestovaly v sobotu večer v pěti tureckých městech proti navrhovaným změnám zákona omezujícího prodej alkoholu. Změny představila v polovině ledna vládní Strana spravedlnosti a rozvoje.
Kroky turecké vlády kritizovala kromě veřejnosti i Evropská unie. Podle ní není navrhovaný zákon v souladu s evropským volným trhem.
„Přišli jsme ukázat, že nebudeme jenom přihlížet jako poslušné ovce všemu, co vláda dělá. Chceme vyjádřit, že nesouhlasíme s tím, co se děje," říká Seyhan Aksay, aktivista, který protest svolal na stránkách Facebooku.
V antalyjském přístavu se sešlo na 150 mladých Turků - každý s láhví piva nebo vína v ruce a s odhodláním postavit se současné vládě.
Opodál stojí zaparkované dva policejní autobusy připravené v případě konfliktu zasáhnout. I proto se mladí lidé navzájem vyzývají, aby neprovokovali a jen slušně vyjádřili své názory.
Svůj názor vyjadřuje i nezávislý novinář Šenol Sačik. Podle něj je za vším snaha vlády více islamizovat zemi:
„Nemyslím si, že v Turecku bude někdy nastolený šáríját. Tak daleko to nedojde. Problém je ale v tom, že premiér Erdogan všude v zahraničí mluví o tom, jak je jeho země stále demokratičtější, všichni mu to věří, a přitom to vůbec není pravda. Islamistické myšlenky dnešní vlády silně ovlivňují život nás, kteří je nesdílíme."
Nová omezení počítají například s přísnějším udělováním licencí pro prodej alkoholu, ale také se sponzorstvím a reklamou. Žádný sportovní klub například nesmí mít ve svém názvu nebo logu značku alkoholického nápoje.
Do problémů se tak dostal například turecký basketbalový tým Efes Pilsen, nesoucí jméno nejznámějšího tureckého piva.
Protivládní skandování
Protesty se podle očekávání proměnily v protivládní skandování. Podle skupinky studentů, která si právě připíjí na lepší budoucnost Turecka, se situace v jejich zemi za vlády premiéra Recepa Tayyipa Erdođana zhoršila, a to nejen v oblasti užívání alkoholu.
„Pod jménem toho, že jsme více demokratičtí, přichází změny k lepšímu jenom pro některé skupiny obyvatel. Teď je Turecko rozdělené na skupiny podle toho, jestli věří v boha nebo ne," říká třicetiletá Özge Kaplanová, podle níž se změny k horšímu dějí pomalu ale jistě.
Turecká vláda ale tvrdí, že v první řadě dbá na ochranu dětí a mládeže před negativními zdravotními následky způsobené pitím alkoholu. Turecko má přitom podle statistik jednu z nejmenších spotřeb alkoholu na osobu.
Vláda si pro své další plány bere za svůj příklad Spojené státy americké. Do budoucna přemýšlí po vzoru USA i nad posunutím věkové hranice povolující užívání alkoholu z 18 na 21 let.