Na jihozápadě Číny se otřásla země, mezi mrtvými a zraněnými jsou i turisté

Nejméně pět mrtvých a více než 60 zraněných si v úterý vyžádalo zemětřesení na jihozápadě Číny, informuje agentura Reuters. AFP s odkazem na vládní složky informovala až o 100 mrtvých. Otřesy o síle 6,5 stupně poškodily několik budov v turistickém středisku Ťiou-čaj-kou.

Peking (Aktualizováno: 17:21 9. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Popadané stromy po zemětřesení o síle 6,6 stupně na jihozápadě Číny. | Foto: Chen Yunhua | Zdroj: Reuters

Podle amerického seizmologického ústavu USGS záchvěvy postihly řídce osídlenou oblast v provincii S'-čchuan, obývanou především tibetskými kočovnými pastevci. Místní úřady však uvedly, že v epicentru se ocitla i oblast přírodní rezervace Ťiou-čaj-kou, oblíbená turistická destinace.

Oficiální čínský zpravodajský serveru People's Daily uvedl, že všichni mrtví byli turisté. Národnosti mrtvých však potvrzené nejsou. Podle vládních stránek se v oblasti nacházelo více než 38 tisíc turistů.

Během středy bylo ze zasažené oblasti evakuováno téměř 60 tisíc lidí včetně více než 30 tisíc turistů, kteří přečkali noc provázenou více než tisícovkou následných otřesů. Mezi zraněnými jsou podle informací agentury AFP rovněž dva zahraniční turisté – Francouz a Kanaďanka.

„Lidé si s sebou nic nevzali, peníze nebo doklady, prostě jsme jen vyběhli ven,“ cituje server India Times jednoho ze svědků zemětřesení. Turisté často údajně zůstavali v autech, protože to považovali za bezpečnější.

Státní televize oznámila, že v zasažené oblasti bylo znovu obnoveno elektrické vedení, na místo míří také armáda. Provoz obnovilo i místní letiště poblíž přírodní rezervace. Zemětřesení podle policie způsobilo mezi některými turisty paniku.

Ohnisko zemětřesení bylo zaznamenáno 200 kilometrů severozápadně od města Kuang-jüan v hloubce asi deseti kilometrů pod zemským povrchem. Záchvěvy pocítili i obyvatelé provinční metropole Čcheng-tu.

Provincie je zvyklá na častá zemětřesení. V květnu 2008 si otřesy vyžádaly skoro 70 tisíc mrtvých, připomněla agentura Reuters.

ČTK, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme