Na Slovensku se objevily uniklé depeše z kauzy WikiLeaks

Rovněž Slovensko už zná některé konkrétní diplomatické depeše, které unikly v rámci kauzy WikiLeaks. Americká ambasáda v Bratislavě se například zajímala o postoj expremiéra Roberta Fica k rusko-gruzínskému konfliktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dokumenty z WikiLeaks | Zdroj: ČTK


Když v srpnu 2008 začal vojenský střet mezi Gruzií a Ruskem, tehdejší slovenský premiér Fico na adresu obou zúčastněných států prohlásil, že „někdo provokoval, a my víme, kdo to byl". V diplomatických kruzích se tento postoj považoval za nejvíce proruský ze všech členských zemí Evropské unie.

Postoj slovenské vlády k Rusku proto začal zajímat i americké diplomaty v Bratislavě. Jejich depeše se teď objevily na ruských serverech a informoval o nich slovenský SME.

Zároveň ale nejde o žádné převratné novinky, proruský postoj Roberta Fica byl veřejně známý, a projevil se i v rusko-ukrajinské plynové krizi nebo v diskusích o americkém protiraketovém systému.

Obsah dalších depeší, které unikly z americké ambasády v Bratislavě, je zatím neznámý, byly to řádově stovky dokumentů.

Vojtěch Berger, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme