Nastal čas, abychom se od tohoto hnutí jasně oddělili, distancuje se Le Penová od AfD

Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová se ve středu distancovala od německé strany Alternativa pro Německo (AfD). V rozhovoru se stanicí Europe 1 řekla, že nastal čas jasně se oddělit od strany řešící skandály svých vůdčích kandidátů.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marine Le Penová, Tomio Okamura a Geert Wilders na tiskové konferenci SPD

Marine Le Penová, Tomio Okamura a Geert Wilders na tiskové konferenci SPD | Foto: Kristián Těmín | Zdroj: Český rozhlas

Její strana Národní sdružení (RN), která se podle průzkumů po červnových volbách patrně stane nejsilnější francouzskou formací v Evropském parlamentu, odmítá nadále zasedat v jedné parlamentní frakci s AfD, která je označována za pravicově populistickou až krajně pravicovou.

Alternativa pro Německo je bez svých lídrů do eurovoleb. Krah i Bystroň pozastavili kampaň

Číst článek

„AfD jde od provokace k provokaci… Nestačí se jen distancovat. Nastal čas, abychom se od tohoto hnutí jasně oddělili,“ řekla Le Penová.

RN, které vede do červnových voleb předseda strany a europoslanec Jordan Bardella, má v současnosti 18 členů v krajně pravicové europarlamentní skupině Identita a demokracie (ID). Ve stejném klubu zasedá i osm členů AfD včetně dosavadního volebního lídra Maximiliana Kraha. Ten ve středu oznámil, že stejně jako dvojka na kandidátce Petr Bystroň odstupuje z kampaně.

Krah se potýká s aférou kvůli podezření z přijímání úplatků za ruskou propagandu; aféra dolehla také na Bystroně. Kraha poškodil rovněž případ jeho dlouholetého spolupracovníka, který je podezřelý ze špionáže pro Čínu. Německý europoslanec nejnověji vzbudil širokou kritiku tím, že v novinovém rozhovoru zlehčoval zločiny nacistických jednotek SS.

Kvůli výrokům o SS se od AfD ve středu distancovalo také české opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Jeho mluvčí Barbora Šťastná sdělila, že SPD plně podporuje a následuje kroky RN. „Z těchto důvodů nebude hnutí SPD zasedat v europarlamentu společně se zástupci AfD,“ uvedla Šťastná.

Strany používající protiimigrační a nacionalistickou rétoriku mají podle průzkumů velkou šanci posílit svou pozici v Evropském parlamentu. Zatímco RN podle středeční zveřejněné sondáže udržuje ve Francii výrazný náskok před liberály prezidenta Emmanuela Macrona, podpora AfD po zmíněných skandálech slábne. Rozhodnutí RN by podle některých komentátorů mohlo znamenat, že frakce ID po volbách posílí méně výrazně, než se čekalo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme